Xml Nedir ?

Xml Nedir ?

XML, insanların ve makinaların okuyabileceği belgeleri kodlamak için bir sözdizimi tanımlamak üzere W3C tarafından oluşturulan bir biçimlendirme dilidir. Bunu , belgenin yapısını tanımlayan etiketlerin yanı sıra belgenin nasıl depolanması ve taşınması gerektiğini kullanarak yapar.

Xml

                            Xml

Web sayfalarını kodlamak için kullanılan Köprü Metni Biçimlendirme Dili (HTML) ile tanıdık olabileceğiniz başka bir biçimlendirme diliyle karşılaştırmak muhtemelen en kolay yoldur. HTML , bir web sayfasındaki içeriğin formatını tanımlayan önceden tanımlanmış bir dizi  işaretleme sembolünü (kısa kodlar) kullanır. Örneğin , aşağıdaki basit HTML kodu, bazı kelimeleri kalın ve italik yapmak için etiketleri kullanır:

This is how make <b> bold text </b> and this is how you make <i> italic text </i>

XML’i farklı kılan şey, bunun genişletilebilir olmasıdır. XML, HTML gibi önceden tanımlanmış bir işaretleme diline sahip değil. Bunun yerine XML, kullanıcıların içeriği tanımlamak için sınırsız ve kendi kendini tanımlayan bir simge seti oluşturarak kendi işaretleme sembollerini oluşturmasına olanak tanır.

Temel olarak, HTML, içeriğin sunumuna odaklanan bir dildir; XML ise, verileri depolamak için kullanılan bir özel veri tanımlama dilidir.

XML çoğu zaman diğer belge formatları için formatları için temel olarak kullanılmaktadır – aslında yüzlerce, işte tanıyabileceğiniz birkaç tane var:

  • RSS ve ATOM, hem okuyucu uygulamalarının web yayınlarını nasıl işlediğini tanımlar
  • Microsoft ,NET, yapılandırma dosyaları için XML kullanır.
  • Microsoft Office 2007 ve daha sonra XML’İ belge yapısının temeli olarak kullanır. “X” ifadesi, örneğin .DOCX Word belge biçiminde anlamına gelir ve ayrıca Excel’de (XLSX dosyaları ) ve PowerPoint’te (PPTX dosyaları) kullanılır.

Dolayısıyla, bir XML dosyanız varsa, bu hangi uygulamanın hangi amaçla kullanılacağını size söylemez. Ve genellikle, XML dosyalarını tasarlayan siz değilseniz, bunun için endişelenmenize gerek kalmaz.

Nasıl Açarım ?

Doğrudan bir XML dosyasını açmanın yolları vardır. Bunların herhangi bir metin düzenleyiciyle açabilir ve düzenlenebilir, herhangi bir web tarayıcısında görüntüleyebilir veya bunları başka biçimlerde görüntülememize, düzenlemenize ve hatta başka formatlara değiştirmenize imkan tanıyan bir web sitesi kullanabilirsiniz.

Mustafa Burak Koç

Yeni içerik yazmaya başlayan hırslı editör.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir