WordPress Kurulumu: WordPress Nasıl Kurulur? (2020)

WordPress Kurulumu: WordPress Nasıl Kurulur? (2020)

WordPress, kurulum kolaylığı ile bilinir. Çoğu durumda, WordPress’i yüklemek çok basit bir işlemdir ve tamamlanması beş dakikadan az sürer. Birçok web barındırıcısı artık WordPress’i sizin için otomatik olarak yüklemek için araçlar (örn. Fantastico) sunmaktadır.

WordPress’i Kurmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Temel Talimatlar

 • Henüz yapmadıysanız WordPress paketini indirin ve açın.
 • Web sunucunuzda WordPress için bir veritabanı ve buna erişmek ve değiştirmek için tüm ayrıcalıklara sahip bir MySQL (veya MariaDB) kullanıcısı oluşturun.
 • (İsteğe bağlı) wp-config-sample.php dosyasını bulun ve wp-config.php olarak yeniden adlandırın, ardından dosyayı düzenleyin (bkz. Wp-config.php dosyasını düzenleme) ve veritabanı bilgilerinizi ekleyin.
 • WordPress dosyalarını web sunucunuzda istediğiniz konuma yükleyin:
 • WordPress’i alan adınızın kök dizinine (örn. Http://example.com/) entegre etmek istiyorsanız, sıkıştırılmamış WordPress dizininin (WordPress dizininin kendisi hariç) tüm içeriğini web sunucunuzun kök dizinine taşıyın veya yükleyin.
 • WordPress kurulumunuzun web sitenizdeki kendi alt dizininde olmasını istiyorsanız (örn. Http://example.com/blog/), sunucunuzda blog dizinini oluşturun ve sıkıştırılmamış WordPress paketinin içeriğini FTP yoluyla dizine yükleyin .
 • Not: FTP istemcinizde dosya adlarını küçük harfe dönüştürme seçeneği varsa, devre dışı olduğundan emin olun.
 • Bir web tarayıcısında URL’ye erişerek WordPress kurulum komut dosyasını çalıştırın. Bu, WordPress dosyalarını yüklediğiniz URL olmalıdır.
 • WordPress’i kök dizine kurduysanız, şu adresi ziyaret etmelisiniz: http://example.com/
 • Örneğin, WordPress’i blog adlı kendi alt dizinine yüklediyseniz, şu adresi ziyaret etmelisiniz: http://example.com/blog/
 • Bu kadar! WordPress şimdi kurulmalıdır.

Adım 1. WordPress kurulum paketini indirin

Yükleme işlemini başlatmak için, önce resmi indirme sayfasından WordPress’i indirmeniz gerekir. WordPress’in her zaman en son kararlı sürümünü indirip yüklemenizi öneririz. En son WordPress sürümü için İndir düğmesine tıkladığınızda, kurulum paketi sabit diskinize kaydedilir. İndirdiğiniz yükleme paketini bulun ve yeni bir klasöre çıkarın.

Adım 2. WordPress Dosyalarını Sunucunuza Yükleyin

Şimdi, çıkarılan dosya ve klasörleri web sunucunuza yüklemeniz gerekir. Kurulum dosyalarını yüklemenin en kolay yolu FTP’dir. FTP yoluyla dosya yükleme hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen FTP Eğiticisine bakın.

Adım 3. WordPress’in kullanması için bir MySQL Veritabanı oluşturun. Şimdi, bir MySQL veritabanı oluşturmanız ve bu veritabanına tam izinlerle bir MySQL kullanıcısı atamanız gerekir. Bunun nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı talimatlar için, MySQL Kullanıcı Adı ve Veritabanı Nasıl Oluşturulur konusundaki eğitimimizde açıklanan adımları takip edebilirsiniz. MySQL Veritabanınızı ve Kullanıcınızı oluşturduktan sonra, az önce oluşturduğunuz veritabanı adını, veritabanı kullanıcı adını ve şifreyi yazdığınızdan emin olun. Kurulum işlemi için bunlara ihtiyacınız olacak.

 Adım 4. Yükleme işlemini gerçekleştirin. Şimdi yükleme işlemine başlamak için web sitenize gitme zamanı. Public_html dizininize WordPress yüklediyseniz, tercih ettiğiniz tarayıcıda http://alanadiniz.com adresine gitmeniz gerekir. Göreceğiniz ilk şey, önceden tanımlanmış bir dil listesinden istenen WordPress dilini seçmeniz gereken bir penceredir. Tercih ettiğiniz dili seçtikten sonra Devam’ı tıklayın.  Bir sonraki sayfada, kurulum için gerekli bilgileri hazırlamanızı isteyen bir mesaj göreceksiniz. Bu bilgiye zaten sahip olduğumuz için Haydi Başlayalım! Yeni oluşturulan MySQL veritabanınızın ayrıntılarını girin ve Submit (Gönder) düğmesine basın. WordPress şimdi ayarlarınızın doğru olup olmadığını kontrol edecektir. Gerekli tüm bilgileri girdiyseniz, bir onay ekranı görürsünüz. Devam etmek için Install Install (Çalıştır) düğmesine basın. Bir sonraki sayfada yönetici kullanıcı adınız ve yeni sitenizin başlığı ile ilgili bilgileri girmeniz gerekecektir. Yönetici hesabınızın güvenli olması için güçlü bir şifre kullandığınızdan emin olun. Ayrıca, gerçek bir e-posta adresi belirtmeniz gerektiğini unutmayın. Daha sonra şifrenizi unutmanız durumunda kullanılabilir. Ayrıca, arama motorlarının sitenizi dizine eklemesini isteyip istemediğinizi de belirleyebilirsiniz. Bu bilgileri doldurduktan sonra Install WordPress düğmesine basın. Yeni WordPress uygulamanız şimdi yüklendi. Yönetici arka ucunuza erişmek ve yeni sitenizde yayınlamaya başlamak için Oturum Aç düğmesini kullanabilirsiniz.

WordPress Nedir?

Bu yazıda WordPress hakkında bilgi paylaşılacak. WordPress, web sitenizin işletim sistemidir. Bu şekilde düşünün, tıpkı akıllı telefonunuzun çalışması için İOS veya Android’e ihtiyacı olduğu gibi, “akıllı web sitenizin” WordPress’e ihtiyacı var. WordPress kesinlikle tek web sitesi işletim sistemi olmasa da, bu alanda tartışılmaz bir liderdir. Yazma sırasında, WordPress tüm web sitelerinin% 32’sini çalıştırır. WordPress ve diğer herkes arasındaki boşluğun ne kadar büyük olduğunu göstermek için; ikinci en popüler web sitesi platformu Joomla, web sitelerinin% 3’ünden daha azı tarafından kullanılıyor.

WordPress, GPL lisanslı, PHP ve MySQL kullanılarak yazılmış bir kişisel yayın sistemidir. B2/cafelog projesinin resmi devamı gibi kabul edilir. WordPress bir CMS’dir. Bu niteliği ile sadece makale yazma ve düzenleme veya blog sistemi olarak değil, her türlü içeriğin düzenlenip yayımlanabileceği bir platform olduğu anlamına gelmektedir. Google tarafından çok hızlı indekslenir ve sayfa açılışları hızlıdır. Bu da onun daha çok kullanılmasına olanak sağlar.  WordPress yeni bir yazılımdır, gelişimi 2001’e kadar uzanır. Kullanımı, hızı, geniş kullanıcı tecrübesi olup zaman geçtikçe aktif bir toplulukla geliştirilmektedir. Türkiye’deki popüler ve milyonlarca ziyaretçisi olan birçok site de WordPress alt yapısı kullanmaktadır.

WordPress’i bu kadar baskın yapan nedir ve ne için kullanılır?

En az birkaç neden var:

 • WordPress ücretsizdir. Hiç para ödemeden hemen indirebilirsiniz.
 • WordPress açık kaynak kodludur. Dünya çapında binlerce gönüllü tarafından inşa edilen bir topluluk projesi. Herkes katılabilir. Herkes WordPress’i geliştirebilir ve platformun daha da büyümesine yardımcı olabilir.
 • WordPress modern. Bazı özellikler web sitesi yazılımında “standart” olarak kabul edilirse, WordPress’in buna sahip olduğundan emin olabilirsiniz.
 • WordPress çok yönlüdür. Her türlü web sitesini çalıştırabilir. Basit bir iş sitesi, bir blog, bir fotoğraf sitesi, bir hobi sitesi, profesyonel bir kurumsal site, bir portföy sitesi, bir düğün sitesi, bir fitness sitesi, bir dizin sitesi, hatta bir e-ticaret mağazası olsa da, WordPress olabilir hepsini kolayca halledin.
 • WordPress erişilebilir ve kullanıcı dostudur. Görme bozukluğu olan kullanıcılar tarafından sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.
 • WordPress tüm ekran boyutları ve cihazlarda çalışır. Web sitenize bir masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet, telefon aracılığıyla erişebilirsiniz.
 • WordPress genişletilebilir. Eklentiler yardımıyla WordPress’e özel özellikler ekleyebilirsiniz. Eklentileri web sitenizin “uygulamaları” olarak düşünün (iPhone uygulamalarınız gibi, ancak web siteniz için).
 • WordPress güzel. WordPress için binlerce binlerce ücretsiz ve premium tasarım paketi (tema adı verilir) vardır. Bunları tek bir tıklamayla yükleyebilirsiniz.
 • WordPress nedir? Özetle, WordPress web sitenizin başlığı altında motor olarak çalışır. Çalışmasına izin verir, sitenin içeriğini düzenlemenize, yeni yayınlar ve sayfalar oluşturmanıza olanak tanır ve ardından web sitenizin tüm cihazlarda doğru görüntülendiğinden emin olur.
 • Tabii ki, bu avantajlardan yararlanmak için önce WordPress’e sahip olmanız gerekir.

Google “WordPress” e gittiğinizde ne olur?

“WordPress” i araştırmak, belki de WordPress ile ilgili kafa karıştırıcı birkaç şeyden biridir. Sorun şu; Google’da “WordPress” terimini kullandığınızda iki temel sonuç bulacaksınız:

WordPress.com

WordPress.org

Temel sağduyu her iki sitenin de aynı olması gerektiğini düşünse de, öyle değildir.

Aslında çok farklılar. .Org vs .com’a bakarken WordPress nedir:

WordPress.com tamamen ticari bir çevrimiçi platformdur.

WordPress.org, yukarıda açıkladığımız açık kaynaklı yazılım projesidir.

Peki, WordPress.com nedir? WordPress.com, ham WordPress yazılımı ile tek başına uğraşmak istemeyen ancak bunun yerine birisinin onlar için işlemesini tercih eden insanlar için bir çözüm olarak oluşturuldu. Yani, WordPress.com ile elde ettiğiniz şey, bir hesap (kullanıcı profiliniz) oluşturma ve ardından platformun sunucularına önceden yüklenmiş olan WordPress’in basitleştirilmiş bir sürümünü kullanma yeteneğidir. Standart WordPress’e göre daha hızlı bir web sitesi oluşturabilirsiniz, ancak bazı işlevlerden de vazgeçersiniz (küçük bir ücret ödemek istemiyorsanız). WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi. Kısacası, çoğu kişiye WordPress.org sürümünü öneriyoruz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir