Winrar’la tanışlık

Winrar’la tanışlık

İnternet devri olduğu için her türlü programlar kullanırız. Böyle programlar internet’ten faydalanmamız için bize avantaj sağlar. Bu yazıda bu hakta daha net bilgi öğreneceğiz. İnternet’te de Winrar hakkında bir çok bilgi vardır. Kullanım kolaylığı ve inanılmaz derecede hızlı çalışması sebebiyle, WinRAR piyasada önde gelen sıkıştırma programlarından biridir. WinRAR; dosya ve medya içeriklerinin boyutlarının giderek artmaya başlaması üzerine 1995 yılında piyasaya sürüldü. Büyük boyutlu dosyaları aktarmak o dönemlerde daha zordu ve sıkıştırılmış klasörlerin kullanılması bir ihtiyaç haline gelmişti.

WinRAR teknolojisi sayesinde, PC kullanıcılarının dokümanları çok küçük boyutlara indirmesi mümkün hale geldi.
Winrar bilindiği üzere sıkıştırılmış dosyaları hem açmamıza hem de normal dosyalarımızı sıkıştırmaya yarar. İnternet üzerinden dosya indirdiğinizde ya da bir bilgisayardan başka bir bilgisayara dosya aktarımı yaptığınızda yüksek bir ihtimalle sıkıştırılmış bir dosya ile karşılaşırsınız. Bunları kullanabilmek, yani deyim yerindeyse “açabilmek” için, bilgisayarınıza WinRAR yüklemeniz gerekmektedir. WinRAR güçlü bir arşiv yöneticisidir. RAR ve ZIP dosyaları için tam destek sağlar, 7Z, ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z’den dosya çıkarmayı destekler. Güçlü sıkıştırma, kaplama, şifreleme, kendiliğinden açılan modüller, yedekleme özellikleri WinRAR’ın diğer özellikleri arasındadır.

Yüklediğiniz dosya bir WinRAR deneme sürümüdür. Herkes bu programı 40 günlük deneme süresi boyunca kullanabilir. Bu 40 günlük deneme süresinin ardından WinRAR size mesajlar ve reklamlar gösterebilir.
Sıkıştırılmış şekilde bir dosya indirmişsek bu dosyaya sağ tık yaparak istersek klasör şeklinde çıkarabilir, istersek buraya çıkart diyerek bulunduğu klasöre içindeki dosyaların tamamını çıkarabiliriz, istersek rar içindeki klasörleri bir başka konumun içine çıkarabiliriz. Eğer bilgisayarımızda var olan örneğin e-mail yoluyla göndereceğimiz word dosyalarını ayrı ayrı yollamaktan ise dosyalara sağ tıklayarak arşivle seçeneğini kullanıp bu dosyaları sıkıştırabiliriz ve tek bir dosya halinde mail atabiliriz.

Dosya Sıkıştırma Programı Yazarı: WinRAR! Birçok kişinin bilgisayarına ilk kurduğu, dünyada milyonlarca kişinin kullandığı WinRAR uygulamasında yine bir açıklık bulundu. Hem de bu seferki açıklık tam 19 senedir bilgisayarlarımızı tehdit altında bırakıyormuş. WinRAR, oldukça popüler bir dosya sıkıştırma ve açma programıdır. Birçok kullanıcı yeni bir bilgisayar aldığında veya format atılmış bir bilgisayara bu programı kurar ve .zip, .rar uzantılı sıkıştırılmış dosyaları açmak için bu programı kullanır.
WinRAR nedir, ne işe yarar?
WinRAR, verilerinizi sıkıştırarak sıkıştırarak bilgisayarınıza nefes alan isteğe bağlı bir uygulamadır. WinRAR yıllardır bu doğaüstü görevi yerine getiren bir uygulamadır.

Türkçe desteği almak da önemlidir. Büyük dosyaların cihazlar arası paylaşımını da kolaylaştıran WinRAR, her PC’de durum böyle olmamalı ve işletim sistemini yükledikten hemen sonra ilk uygulamanın kurulacağını söylemek bile yanlış olmaz.

Yeni bir sistemi takip etme sürecinde çalışabilecek hemen hemen tüm uygulamaların WinRAR ile açılabilmesi için WinRar’a ihtiyacımız var. WinRAR yazılımı, popüler sıkıştırma formatları olan RAR ve ZIP gibi CAB, ARJ, LZH, TAR, GZ, ACE, UUE, BZ2, JAR, ISO, 7Z, Z gibi diğer formatlarda okuyabilen, çözebilen ve açabilen bir programdır. Tüm sıkıştırma formatlarını tanır, ancak yalnızca Rar formatında sıkıştırır. Bu yüzden internet topluluğunda sıklıkla “Gönder” kelimesini buluyoruz. Bir dosya sıkıştırma adını üst öğe olarak tanımlayabiliriz.

WinRAR ayrıca Windows Kabuğu yapısındadır. “Bu neden oluyor?” Derseniz, sağ taraftaki menüye yanıt verebilirim, böylece sıkıştırma, sıkıştırma, e-posta gönderme ve dosyaları açma gibi işlemleri gerçekleştirebilir. WinRAR bunu hem iş hem de günlük PC kullanımı için yararlı bir yardımcı program olarak kısaca alkışlıyor.
• WinRAR Türkçe dil özelliği ile RAR ve ZIP 2.0 arşivleri tam olarak desteklemektedir.
• Metin, ses, grafik, 32-bit ve 64-bit Intel uygulamalarını sıkıştırmak için oldukça gelişmiş ve hızlı bir sıkıştırma algoritması vardır.
• Dosyayı sadece sürükleyip bırakarak kolayca sıkıştırma işlemini başlatabilirsiniz.
• Çok sayıda küçük dosyayı diğer sıkıştırma programlarına göre 10% – 50% oranında artırabilir ve fiziksel hasara uğramış arşivleri kurtarabilirsiniz.
• Dosya adlarında Unicode(evrensel kod) desteği vardır.
• Dosyaları 128 bit ile şifreleme, arşiv açıklamaları, hata günlüğü, bir çok tema ve ara yüz desteği ile değiştirilebilir özellikleri bulunmaktadır.

WinRAr İndirme Linkleri

WinRARı Windows 32 bit Türkçe indirmek için burayı tıklayın.(5.21 sürümü)
WinRARı Windows 64 bit Türkçe indirmek için burayı tıklayın.(5.21 sürümü)
WinRAR Windows 32 bit English download for click here (5.21 sürümü)
WinRAR Windows 64 bit English download for click here(5.21 version)
WinRARı Linux 32 bit İngilizce indirmek için burayı tıklayın (5.21 sürümü)
WinRARı Linux 64 bit İngilizce indirmek için burayın tıklayın (5.21 sürümü)
WinRARı MacOS X 32 bit İngilizce indirmek için burayı tıklayın
WinRAR FreeBSD 32 bit indirmek için burayı tıklayın (5.21 sürümü)
WinRAR Android 4.0.3 ve üzeri telefonlar için burayı tıklayın (5.30.build35 sürümü)

Winrar’a Nasıl Şifre Koyulur?

Şifreleyerek sıkıştırmak istediğiniz dosyaları seçin sağ tık yapın “Arşive Ekle” seçeneğini seçin. Karşınıza Arşiv adı ve parametreleri yazılmış ekran çıkacaktır. Bu menü’de Arşiv adı otomatik olarak dosyaların olduğu klasör adı olur, buradan arşiv adını değiştirebilirsiniz. Arşiv adı değiştirilirken sonundaki “rar” uzantısı değiştirilmez. “Arşiv Biçim”in altındaki “rar4” ve “zıp” de sıkıştırma formatlama biçimleridir.

Dosyaları şifrelemek için sağ alta “Parola Seç“i tıklayın. Bu menüyü seçtiğinizde karşınıza Parolayı girin alan açılacaktır. “Parolayı girin” alanına oluşturmak istediğiniz şifreyi girin ikinci alana aynı parolayı doğrulamak için tekrar girin. “Dosya isimlerini Şifrele”yi olduğu gibi bırakırsanız oluşturulan winrar dosyasına girildiğinde dosyalar gözükür dosya dışa aktarılırken şifre ister. “Dosya isimlerini Şifrele”ye çeltik atarsanız, şifre girmeden dosyaları da göremezsiniz. “tamam” diyerek şifreyi oluşturmuş olursunuz. Ana ekranda “tamam”ı tıkladıktan sonra dosyalarınızın olduğu yere şifreli winrar dosyanız oluşturulmuş olacaktır.

Winrarda şifre oluştururken güçlü şifre oluşturmaya özen gösterin. Çünkü internet ortamında winrar dosyalarını kırmak için çok şifre çözücü program vardır. Bu tür programlar her türlü alternatif şifreleri deneyerek şifre çözmeye çalışırlar. Şifreniz ne kadar karmaşık ve ne kadar güçlü olursa çözülmesi de o kadar zor ve imkansızlaşır.

Winrar Programı İle Hasarlı Rar Dosyalarını Kurtarma İşlemi

Rar dosyalarınız “Arşiv biçimi tanınmıyor veya arşiv hasarlı” diye size uyarı verip dosyanızı acmıyorsa aşağıda anlatacağımız işlemleri yapmanız verilerinizin zarar görmemiş bölümlerini kurtarmanıza yardımcı olur.
Bunun için sadece winrar programının kendisi olması yeterli ekstra bir programa gereksinim duymanıza gerek yok…
İlk önce winrar programımızı açıyoruz (bozuk olanı değil normal programı çalıştırıyoruz).
Daha sonra bozuk olan rar dosyamız neredeyse onu buluyoruz.
Bulduğumuz bozuk dosyaya sağ tıklıyoruz.
Sağ tıkladığımızda doğal olarak bir pencere açılıyor oradan “Arşivi onar (Alt+R) ” ye tıklıyoruz.
Sonra bir küçük pencere açılacak.
İlk “Göz at” butonu ile onarmak istediğimiz hasarlı arşıvi belirtiyoruz.
Açılan ikinci pencerede ise kurtarılacak dosyaların nereye çıkartılacağını belirtiyoruz (mesela belgelerime)
Ok dediğimizde onarım işlemi başlayacak ve en sonunda “Arşiv üst bilgi bozuk. Katı arşiv olarak işaretlensin mi?” diye bir pencere çıkacak.
Bu pencereye “Ok” dediğimiz zaman arşivimizin zarar görmeyen , kurtulabilecek kısımlarını onarmış oluyoruz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir