WhatsApp Nereden, Nasıl Para Kazanıyor? (2020)

WhatsApp Nereden, Nasıl Para Kazanıyor? (2020)

WhatsApp en sevdiğim uygulamalardan biridir. Yurtdışındaki arkadaşlarla ve ailemle bağlantı kurmama yardımcı oluyor ve onunla iş bile yapıyorum. Önemli bir yer haline getiren en popüler ve favori sohbet uygulaması ‘WhatsApp’ hakkında daha ayrıntılı konuşacağız. Bu uygulama artık tüm akıllı telefon kullanıcılarının telefonunda insanlar tarafından yüklendiğini gördüğünüz uygulama oldu. Bu uygulama diğer birçok geleneksel uygulamanın yerini aldı. Bu uygulama ücretsiz olarak indirilebilse de, WhatsApp’ın nasıl para kazandığını veya WhatsApp’ın gelirinin ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu sorulara bu yazıyı okuduktan sonra cevaplayabileceksiniz.

WhatsApp Nereden, Nasıl Para Kazanıyor? (2020)

WhatsApp Nereden, Nasıl Para Kazanıyor? (2020)

 WhatsApp’ın Tarihçesi

WhatsApp pahalı SMS hizmetlerine bir çözüm olarak oluşturuldu. Zaman içinde fotoğraf paylaşımı, sesli mesajlar, okundu bilgileri vb. Gibi özellikler eklediler. 2013 yılına kadar, WhatsApp’ın 200 milyondan fazla aktif kullanıcısı vardı. WhatsApp şimdi 1.5B’den fazla kullanıcıya sahip. Buna karşılık, WeChat (rakiplerinden biri) 1B kullanıcısına sahiptir. 2019’da Whatsapp 500M DAU’lara (günlük aktif kullanıcılar) ulaştı.

WhatsApp, 2009’un ilk aylarında Jan Koum ve Brian Acton tarafından bir durum güncelleme uygulaması olarak geliştirildi (bu nedenle WhatsApp adı). Anında Mesajlaşma Uygulamasına dönüştüren ve gerçek hikayeyi başlatan Whatsapp 2.0’a daha da güncellendi. Facebook’un sahip olduğu bu IM Uygulaması artık tüm dünyada 1 milyardan fazla kullanıcıya hizmet veriyor. Ancak Whatsapp’ın para kazanma sorusu, WhatsApp’ın yerel reklamlara karşı görüşlerini gururla ifade ettiği ve kullanıcılarını uzun süredir şarj etmediği için başlangıçtan beri herkesin zihninde olmuştur. Şüphesiz, geliştiricilerin (ve Facebook’un) gelir modeliyle ilgili bazı büyük planları vardır. WhatsApp reklamlar yoluyla gelir elde etmez. Kurucular reklamlardan nefret ediyor ve bu harika reklam platformunu, yalnızca mükemmel kullanıcı deneyimine ve ara yüzüne odaklanarak oluşturuyorlardı.

Büyük şirketlerin reklam yerleştirmesi için değil, kullanıcılar için bir anlık mesajlaşma platformu oluşturmak istediler. Ama aynı zamanda faturalarını da ödemek zorunda kaldılar. Bu nedenle, uygulamanın kullanıcılardan yıllık 1 ABD Doları ücret talep ettikleri ücretli uygulamayı bulmaya karar verdiler.

Artık mesajlaşma uygulaması iPhone, Android, Windows Phone, Blackberry ve Desktop’ta mevcut. Her gün 65B mesaj gönderilir ve 2B dakikalık arama yapılır.

İlk Gelir Yaratma Stratejisi

WhatsApp, beş eski Yahoo tarafından 250 bin dolarlık ilk fonu aldı! İkinci ve üçüncü finansman turu, WhatsApp Inc’e toplam 60 milyon $ (2011’de 8 milyon $ ve 2013’te 52 milyon $) yatırım yapan Sequoia Capital tarafından gerçekleştirildi. Bu, WhatsApp’ın 50 personeli için tek gelir kaynağıydı. Uygulamayı çalıştırmak için çok fazla harcama yapılmamıştır; birincil maliyet, kullanıcılara bir doğrulama kodu gönderilmesini içeriyordu. Bu yüzden WhatsApp 1 dolarlık abonelik ücretlerini salladı. Kurucuların stratejisi, markayı anlık mesajlaşma uygulamasının eş anlamlısı olarak konumlandırmaktı. Bu onların ağ etkisinden yararlanmalarını gerektiriyordu. Önce bir ağ ve sonra para oluşturma stratejisinin verimli olduğu ortaya çıktı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg tarafından iki yıl boyunca yaralandıktan sonra, WhatsApp Facebook tarafından Şubat 2014’te 19 milyar $ karşılığında satın alındı ve tüm çalışanlar şu anda Facebook yönetim kurulunun bir parçası olan Koum dahil olmak üzere Facebook bordrolarına konuldu.

Münakaşalar

WhatsApp başladığında, kurucular kullanıcı deneyimine odaklanan reklamsız bir platform sağlamak istediler. O günlerde, WhatsApp’ın kullanıcı verilerini satarak para kazanmış olduğunu iddia edebilirdik, ancak gizlilik politikaları WhatsApp’ın mesajlarımızdan hiçbirini saklamadığını ve uçtan uca şifrelemeyle yalnızca gönderenin ve alıcının sahip olması gerektiğini belirtti.  Facebook bu politikayı değiştirdi ve WhatsApp’tan veri toplamaya ve sunucularına göndermeye başladı. WhatsApp’ın kurucusu Jan Koum, Facebook’un kullanıcılarının gizliliğine saygı göstermeme kararından memnun olmadığını ve 2018’de şirketten ayrıldığını açıkça belirtti.

WhatsApp’ın Gelir Modeli (Facebook’un Stratejisi)

Facebook 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın aldı ve bu uygulama için birçok yeni kapı açtı. Satın alma işleminden sonra  WhatsApp nasıl para kazanıyor? ’Yanıtı bile değişti. Facebook, WhatsApp’ı bir kullanıcı veri oluşturma fabrikası olarak kullanmakla kalmıyor, aynı zamanda WhatsApp’ın gelir modeli için gerçekten stratejik planlar da sunuyor.

WhatsApp Business

Facebook’un WhatsApp için yeni planları vardı. Şirket, kullanıcıların iş profillerini oluşturmalarına ve WhatsApp’ta doğrulanmış bir işletme olmalarına olanak tanıyan WhatsApp Business uygulamasını başlattı. Doğrulanmış işletmeler, web sitelerine veya facebook sayfalarına belirli önemli bağlantılarla birlikte iş profillerini oluşturabilir, otomatik yanıtlayıcılar oluşturabilir, hatta sabit hat numaralarını WhatsApp ile bağlayabilir ve hatta WhatsApp for Business API’sını ürün teklifleriyle entegre edebilir.

WhatsApp Nereden, Nasıl Para Kazanıyor? (2020)

WhatsApp Nereden, Nasıl Para Kazanıyor? (2020)

WhatsApp Business uygulamasını şu anda tüm işletmeler için indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Ancak WhatsApp, WhatsApp for Business API’sı aracılığıyla para kazanır.

WhatsApp İçin İş API’sı

Şirket, ilk gelir getiren ürünü WhatsApp Business API’yi piyasaya sürerek iş işlevlerini genişletti. Şimdi, bir API’nın ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmiyorsanız, önce API ekonomisi ile ilgili makalemizi okumanızı öneririz. WhatsApp API, işletmelerin bildirimler yoluyla müşterilere ulaşmak ve sorgularını otomatik olarak ele almak için WhatsApp for Business sistemlerini entegre etmelerini sağlar. Reklam spam’ini önlemek için şirket mesaj gönderme yeteneğini kısıtladı. İşletmeler yalnızca kendileriyle iletişim kuran kişilere ileti gönderebilir, ancak API, müşterilerine programlı olarak gönderim onayları, randevu hatırlatıcıları veya etkinlik biletleri göndermelerine de yardımcı olur. Şirket zaten Booking.com, Wish, vb.Gibi müşterilerle başarılı bir şekilde çalışıyor.

Şimdi, WhatsApp API ile nasıl para kazanıyor?

WhatsApp, bu ürün için gerçekten stratejik bir gelir yaratma planı geliştirdi. İşletmelere yavaş yanıtlar talep eder. Bu, işletmelerin kullanıcılardan gelen iletilere 24 saate kadar ücretsiz yanıt verebilecekleri, ancak 24 saat sonra gönderilen her ileti için bir ücret ödemek zorunda kalacağı anlamına gelir. Ücret sabittir, ancak farklı ülkeler için farklıdır. İşletmeler ayrıca kendi araçları veya Zendesk, MessageBird veya Twilio gibi uygulamalar aracılığıyla manuel olarak cevap vermeyi seçebilirler. Şimdi, birçoğunuz işletmelerin müşteri sorularına geç cevap vermek için her zaman WhatsApp for Business uygulamasını kullanabileceğini düşünüyor olmalısınız. Bu çözüm ne kadar basit olursa olsun, bu teknik milyonlarca kullanıcıyla (uçak biletleri, seyahat biletleri, sinema biletleri, bankalar, vb.) İlgilenen işletmelere yönelik değildir. Ayrıca, WhatsApp ile ilişkilendirilmiş herhangi bir numarada API kullanamazsınız. API’yı yüklemek için yeni bir numaraya ihtiyacınız vardır.

Ödemeler

WhatsApp, Hintli kullanıcılar için uygulama içinde, piyasadaki konumunu daha da artıracak ve para göndermek için tercih edilen bir uygulama haline getirecek (ABD’deki Venmo gibi) bir ödeme seçeneği (P2P ödemeleri) başlattı. Bu, şirketin en büyük pazarındaki WhatsApp işine daha fazla fayda sağlayacaktır.  Son F8 konferansı sırasında Mark Zuckerberg, WhatsApp ödemeleri özelliğini yakında dünyanın geri kalanına yayınlama planlarını da açıkladı. Bu, şirketin ağ etkisinden yararlanan platforma dayanan daha birçok işletmeye kapı açacaktır.

Gelecekte Gelir Getirme Stratejileri

Görünüşe göre Snapchat’in özelliklerinin kopyalanması sadece tüketici tabanını çalmak değil, WhatsApp şimdi de gelir getiren stratejilerini de kopyalamayı planlıyor. Economic Times’a göre, şirket, işlerinin reklamını yapmak ve tanıtmak için metin, fotoğraf, video ve animasyonlu GIF’lerin 24 saat boyunca paylaşılabileceği durum özelliğini kullanmasına izin verme planlarına sahiptir.

Sonuç

WhatsApp henüz çok fazla para kazanmıyor, ancak yakın gelecekte kurdukları Business ürünleriyle bunu yapacak. Şimdi sıra sizde, 19 milyar dolarlık fiyat etiketinin haklı olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda bana bildirin?

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir