Türkçe Slayt Nasıl Yapılır En Kolay Yöntem

Türkçe Slayt Nasıl Yapılır En Kolay Yöntem

Slayt hazırlamak dediğimizde ilk olarak aklıma ödev geldi. Çünkü okulda bir bitirme ödevi sunumu hazırlamamız gerektiğinde ve yahut çalıştığımız iş yerinde bir rapor hazırlamamız gerektiğinde Power Point kullanarak hazırlarız. Microsoft Office programları okulda, iş yerinde, konferanslar da hemen hemen her yerde karşımıza çıkabilecek ve bilmemiz gereken programlardandır. Microsoft Office programları bazı durumlarda oldukça fazla önem taşıyabiliyor. Biz Türkiye’de de sunum programını çok kullanırız. Yapılan slaytlar genelde birilerine sunulduğu için, slayt nasıl yapılır sorusuna verdiğimiz cevapların yanında, aynı zamanda sizlere bu slaytları nasıl sunmanız gerektiği ve sunarken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda da bir takım ipuçları veriyor olacağız. Slayt programı çeşitleri nelerdir ve program seçimi nasıl olmalıdır sorusunu cevaplandırmamız gerekirse Slayt yapmak istediğinizde, özellikle sunulan program seçeneklerinin çokluğundan dolayı kendinizi bir karmaşanın içinde bulabilirsiniz. Çünkü ücretli ya da ücretsiz onlarca slayt yapma programı, daha slaydınızı hazırlamaya başlamadan sizleri bekliyor olacak.

Bu aşamada ihtiyaçlarınızı siz belirlemeli ve ihtiyaçlarınıza göre slayt programı seçimini yapmalısınız. Eğer ki üst düzey slaytlar arası geçişlere ihtiyacınız yoksa, kendiniz, sade ve anlaşılır, ayrıca mevcut imkanlarınızı da zorlamadan bir slayt yapmak istiyorsanız, size önerimiz PowerPoint slayt yapma programını kullanmanız. Rehberimizin devamını okuduğunuzda PowerPoint slayt yapma programı üzerinden nasıl slayt yapılır onu da temel anlamda öğrenmiş olacaksınız.

İyi bir sunum nasıl yapılır?

İyi bir sunum yapmak, içeriği hazırlamakla başlar. Mesajınız ne kadar etkileyici olursa olsun, beyninizden ve ekrana basit bir şekilde ulaşmazsanız, boş bir yüz denizi ile karşılaşırsınız. Peki, nereden başlamalı?

  1. İzlemesi kolay bir yapı oluşturun

Söylemeniz gerekenler söz konusu olduğunda, bunu üç basit bölüme ayırın: Sunumunuzun bir giriş, gövde ve sonuca ihtiyacı var.

Etkileyici bir giriş. Girişinizin ne hakkında konuşacağınızı ve bunun kitlenizle neden yararlı veya alakalı olduğunu kısaca özetlemesi gerekiyor.

Bir delil sunun. Sunumunuzun gövdesi, ana noktalarınızı yedeklemek için gerçekler, alıntılar ve kanıtlarla onlara vurduğunuz yerdir.

Temel çıkarımlarla özetleyin. Sonuç, orijinal ifadenize geri döndüğünüz ve kitleye öğrendiklerini nasıl uygulayabilecekleri hakkında bazı önemli bilgiler verdiğiniz yerdir.

Toplamda en fazla 10 slayt. Kim sayfaların ve slayt sayfalarının arasında oturmak ister? Kimse, o kim. Sunumunuz 30 dakika sürse bile slayt destenizi 10 slayda tutarak, kitleye ekran mesajlarını konuşmanızla uyumlu olarak sindirme şansı verirsiniz.

  1. Her slayttaki kopya miktarını sınırlayın

Özellikle iyi bir sunum yapmak söz konusu olduğunda daha azı gerçekten daha fazladır. Çok fazla metin ve izleyici sadece size bakmak ve mesajınızın duygusal etkisini hissetmek yerine ekranı okuyacaktır.

Slayt başına en fazla altı kelime. Pazarlama kralı Seth Godin, slayt başına sadece altı kelimemiz olması gerektiğini söylüyor – bu çok fazla kopya değil. Kelimelerinizi dikkatlice seçin ve doğru olana kadar yeniden yazın.

“Isırık boyutu” bilgilerini düşünün. Kendimizi Biteable’a bir sebep olarak adlandırdık: çalışmalar, ısırık boyutundaki parçalara ayrıldığında bilginin daha iyi tutulduğunu gösterdi. Video, öğrenmenin harika bir yoludur ve araştırma, metinden% 95 daha çekici olduğunu göstermektedir.

  1. tasarım detayları ile anlayışlı Olun

İyi bir tasarım bir sunum yapabilir ya da sunabilir. Bir tasarımcı için bütçeniz yoksa, Visme veya Canva gibi araçlar harika slaytlar oluşturmanıza yardımcı olur ve Pexels veya Unsplash çarpıcı telifsiz görüntüler sunar.

Rengi az miktarda kullanın. Parlak renkler göz kamaştırabilir, ancak çok fazla şey rahatsız edici olabilir. Mesajınızla en alakalı renkleri kullanın. Paletiniz için bir veya iki (siyah beyaz sayılmıyor) ile yapışmasını öneriyoruz, böylece tutarlı bir görünüm ve his veriyor.

Yazı tipinizle tutarlı olun. Tutarlı tasarım sizi daha profesyonel gösterir. Büyük / küçük harf ve küçük harf, Times New Roman ve Comic Sans veya 8 ila 30 punto metin boyutu arasında geçiş yapmayın. Bir yazı tipi ve bir boyut ile yapıştırın. Vurguları daha sonra kelimelerinizle değiştirebilirsiniz, ancak daha tutarlı bir mesaj için ekran metninizi aynı tutun.

Mükemmellik için biçim. Bir slayttaki sakat bir çizgi veya kötü pikselli bir grafik, bazı insanları çok fazla denemediğiniz (veya daha da kötüsü, çok iyi olmadığınız) görüneceğinden, bazı kişileri kapatacaktır. Metninizin aşağıdaki örnekteki gibi hizalandığından ve düzgün olduğundan emin olun.

Slayt hazırlama neden bu kadar önemlidir?

Slayt hazırlama işlemi ile size ait olan fikirleri, görüşleri ya da o anki herhangi bir olayı, daha rahat ve etkileyici bir şekilde anlatmanızı sağlar. Öyle ki arka plandaki değişken görüntü ve sizin anlatımınız ile süslenen konular, dinleyenlerin aklında unutulması zor bir anı olarak kalabilir. Sadece söz ile değil, bu şekilde görsel bir materyale dayanan anlatım biçimi, son zamanlarda eğitim üzerinde de sık sık kullanılıyor ve öğrencilere, konuyu anlaması için bu şekilde yardımcı olunuyor.

Öncelikle Powerpoint sayfası açılır. Daha sonra sunum için hazırlanan resmi yapıştırmak için sayfanın üst kısmından ekle butonuna basılarak belirlenen resim çift tıklanarak sayfaya yapıştırılır. Eğer sunum birkaç sayfa şeklinde olacaksa yine ekle kısmından yeni slayt butonuna basarak 2. 3. 4. Sayfalar açılır. Her birinde hazırlanan resimler aynı şekilde yapıştırılır.

Slayt yapma püf noktaları nelerdir?

Slayt yapma konusunda karar verip, neden yapmanız gerektiğini anladıysanız, sonraki işlemlere geçmeden bazı püf noktalara da dikkat etmeniz gerekmekte. Dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar ise sırasıyla şu şekilde:

Slayt programı seçimi,Slaytta konuyu nasıl seçmeniz gerektiği,Slaytta süre kullanımı ve uzunluk tespiti,Slaydın alt sayfalarının planını nasıl yapmanız gerektiği,Slaydı hazırlama kısmının nasıl yapıldığı,Slayt bittikten sonra, planınıza bir sunum da dahil ise bunun nasıl olması gerektiği.

Bu maddeler aslında birbiriyle çark sistemi gibi çalışmakta. Yani aslında birinin iyi olması, diğerinin üzerine binen yükü azaltmakta ve tam anlamıyla yapılan sunumu kusursuz bir şekilde işletmektedir. Şimdi gelin bu adımları sırasıyla öğrenmeye çalışalım.

Slayt programı çeşitleri nelerdir ve program seçimi nasıl olmalıdır?

Slayt yapmak istediğinizde, özellikle sunulan program seçeneklerinin çokluğundan dolayı kendinizi bir karmaşanın içinde bulabilirsiniz. Çünkü ücretli ya da ücretsiz onlarca slayt yapma programı, daha slaydınızı hazırlamaya başlamadan sizleri bekliyor olacak.

Bu aşamada ihtiyaçlarınızı siz belirlemeli ve ihtiyaçlarınıza göre slayt programı seçimini yapmalısınız. Eğer ki üst düzey slaytlar arası geçişlere ihtiyacınız yoksa, kendiniz, sade ve anlaşılır, ayrıca mevcut imkanlarınızı da zorlamadan bir slayt yapmak istiyorsanız, size önerimiz PowerPoint slayt yapma programını kullanmanız. Rehberimizin devamını okuduğunuzda PowerPoint slayt yapma programı üzerinden nasıl slayt yapılır onu da temel anlamda öğrenmiş olacaksınız.

Günümüzde çoğu bilgisayarda bulunan bu Microsoft hizmeti, slayt yapmanız için size gereken tüm desteği sağlayacaktır. Bilgisayarlarında bulunmayanlar ise basit bir Google araması ile PowerPoint’e sahip olabilirler.

Yazıda kullanacağımız slayt programı PowerPoint 2016 versiyonu ve kullanılan bilgisayar ise Windows 10 olacak. Sizin versiyonunuz daha düşük ya da bu yazıyı okuduğunuzda daha güncel olursa, mantık yine aynı kalır ama tıklanılan butonların konumları ve isimleri değişmiş olabilir.

Bu yazının ana amacı sizlere programları tanıtmak değil, temel anlamda slayt nasıl yapılır onu anlatmak olduğundan, bu konunun detayını başka bir yazımıza saklayalım ve slayt yapımı anlatımı ile devam edelim.

Slayt için iyi bir konu seçimi nasıl olmalı?

Slayt hazırlama işleminde hatırı sayılır etkiye sahip olan diğer bir madde ise konu seçimi. Slaydınızın mutlaka güzel ve etkili bir konu seçimine sahip olması gerekiyor. Eğer ki bir kitleye hitap ediyorsanız, bu kitlenin konu ile alakalı bilgi düzeyini bilmeniz ya da tespit etmeniz gerekli. Bunları yaparken de tabii ki sorumlu ve bilgili olduğunuz alanın farkına varmalısınız.

Konu başlığınız ne çok genel, ne de çok dar olmalı. Umarım bu yazı sunum hazırlamanız için faydalı olmuştur.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir