Torrent Nedir? Torrent indirmek şu adımlardan oluşuyor.

Torrent Nedir?

Pek çok kişinin aklına torrent dendiği zaman indirme kavramı geliyor.İnternette veya çevrenizden torrent kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Özellikle internet üzerinden indirme işlemleri sıklıkla torrent üzerinden yapılabiliyor. İnternet dünyası bir torrent havuzu gibidir. Bu makalede torrent nedir ve ne değildir öğreneceğiz. Torrent bir indirme protokolü ve genellikle çeşitli bilgileri tutan meta verileri içeren bir bilgisayar dosyasıdır. Bir torrent dosyası genelde torrent uzantısıyla gelir. Torrentin normal indirmeden farkı çok daha yüksek hızda indirmeye olanak sağlamasıdır. İçerisinde bazı dosyalara dair bilgiler bulunur. Bu bilgi daha sonra kullanıcıların gerçek dosyaları kişisel bilgisayarlarına kolayca indirmelerine izin veren uTorrent, Transmission veya BitTorrent gibi bir BitTorrent yazılımı tarafından kullanılır.

µTorrent

En iyi tarafı ise bilgisayarınızı kapatıp tekrar açtığınızda indirmeye kaldığınız yerden devam edebiliriz. Bu sayede büyük dosyaları indirebiliriz. Çünkü öbürtürli ya Rapidshare partlariyla boğuşacaksınız yada bilgisayarınızı gün boyu açık bırakacaksınız. Her torrent sitesinin arama kısmı farklıdır. Arama yaparken reklam pencereleri açılabilir. Bu konuda birkaç denemeden sonra tecrübe kazanabilirsiniz. Bu sitelerde çok sayıda reklam bulunur. Reklamlara tıklamamayı da birkaç deneme sonrası öğrenirsiniz. Birçok torrent sitesinde Seed-Leech oranları da yazar. Seed beslenmek anlamına gelir.

Ne kadar yüksekse o kadar hızlı dosya indirebilirsiniz. Leech ise o dosyayı indirenlerin sayısını gösterir. Bunun düşük olması iyidir. Seed sayısı aynı zamanda o dosyanın popülerliğini gösterir. Torrent dosyasının yorumlarını da okuyun. Virüs içeriyorsa genelde burada birileri yazmıştır. Torrente ait olan arama motorlarını, normal formları, gruplara ait formları kullanarak bu dosyalara ulaşabiliriz. Bol kaynaklı paylaşımlar bulmak istiyorsak bu formları kullanmamız lazım. Torrent dosyalarını kullanmak genel açıdan iyidir. Bu dosyaları kullanırsanız işlemleriniz daha hızlı olur ve bu da size zaman kazandırır. Zamanımız ise her açıdan bizim için önemlidir. Böyle dosyalar varken faydalanmamız gerekir. Bu tek internet alanında değil diğer alanlarda da faydalı olucaktır.

µTorrent

Torrent’i kullanmanın bir kaç yöntemini bu makalede daha net ve aydın öğreneceğiz. Pek çok farklı torrent programı kullanıcılara sunuluyor ancak bunlardan en popüleri uTorrent denilebilir. uTorrent’in ardından BitTorrent de sık kullanılanlardan. Torrent sitelerinin durumu uzun senelerdir büyük bir tartışma konusu. Zira .torrent uzantılı dosyaları bulmamıza yardımcı olan bu sitelerde pek çok kullanıcı film, dizi, oyun içerikleri paylaşıyor ve korsan olarak başkalarına dağıtıyor. Ancak Torrent sistemini hayırlı işler için kullanmak da mümkün. Örneğin Linux işletim sisteminin farklı dağıtımları genellikle torrent üzerinden sunuluyorlar ve böylece sabit sunucu masraflarından kurtularak boşa para vermeye gerek kalmıyor. Ayrıca lisanslı yazılımlarınızın kurulum dosyalarını torrent üzerinden bularak devamlı saklamak zorunda kalmamak da tercih edilen yollar arasında. Dolayısıyla torrent yasal ve yasal olmayan sınırların çok arasında kalarak tartışılır bir hale geliyor.

Hatta Blizzard gibi şirketlerin oyunlarının dosyalarını daha hızlı indirtebilmek için torrent altyapısını kullanmaları da sık rastlananlar arasında. Dolayısıyla torrent sisteminin yasallığı sistemin kendisinden çok onu kullananların amaçları doğrultusunda değişiklik gösterebiliyor. Eğer yasal bir şey indiriyorsanız torrent kullanmaktan çekinmenize gerek yok. Gelelim en önemli kısma Torrent nasıl kullanılır?

Torrent indirmek şu adımlardan oluşuyor:

1. Torrent tracker sitesi bulmak.

2. İndirmek istediğiniz içeriği artmak.

3. Ya dosyayı ya da magnet linkini indirmek.

4. Torrent istemci programını yüklemek.

5. Torrent dosyasını açmak.

6. Dosyanın kaydedileceği yeri seçmek.

7. Dosyayı indirmek. En yaygın torrent programı utorrent’ dir. Çok güvenilirdir açık kaynak olduğu için. İndirme sırasında dosyaya göz atma gibi birçok yararlı özellikleri var.

(Örnek olarak 4GB’lık film indiriyorsunuz 10-15 MB indikten sonra inen kısmı izleyip, indirmekten vazgeçebilir veya devam edebilirsiniz.) Torrent kullanıcılarının sıklıkla yakındıkları konulardan birisi ise torrent programı açıkken internetin çok yavaşladığı ve rahat bir şekilde surf yapmayı engellediği. İşte bu sorun için torrent geliştiricileri yemediler içmediler size bir çözüm buldular.

Hız sınırları.Nedir bu hız sınırları ve oraya nasıl giderim ?

Hız sınırları siz internette takılırken torrentin indirmeye devam etmesi ama size de surf için biraz bant genişliği bırakması için yapacağınız ayarlardır.Nasıl girersiniz oraya hemen torrent programımızın ana penceresindeki üst menülerden seçenekler->Tercihler penceresini açıyorsunuz ve sol taraftaki “Band genişliği” sekmesine geçiyorsunuz. Eğer fazla bant genişliği alıyorsa program “Maximum download hızı” bölümüne bir sınır koyabilirsiniz. Bu programın en önemli amacı her anlamda hızdır söyleyebiliriz.

µTorrent

Programın da açıkladığı gibi orada 0 yazıyorsa sınırsız hız hakkı verilmiş demektir. Yani sömürmekte son nokta diye adlandırılabilir. Artık sizi rahat bırakacağı hızı deneyerek siz seçeceksiniz.İnternet bağlantınızın hızı ile orantılı olarak bir hız atayın.Sonra “tamam” diyin gitsin bitsin. Public trackerlar herkes tarafından kullanılabilir.

Bu sitelerde sayısız virüslü dosya da bulunur. Bu yüzden bilgisayarınızda antivirüs programı olmasına dikkat edin. Virüslü dosyalarla özellikle program indirirken karşılaşırsınız. Film, mp3 gibi dosyaların indirilmesinde, sadece medya dosyasını indirmeyi seçerseniz sorun olmayacaktır. Torrent’i hızlandırmak için elbette bazı kriterleri göz önüne almak faydalı olacaktır. Yine de eğer okumadıysanız ilk başlığa geri dönerek Torrent’in mantığını kavrayın ve P2P nedir sayfamıza bakarak P2P paylaşımının mantığını kavrayın.

Torrent indirmelerinizi hızlandırmak için şu adımları deneyebiliriz;

• Seed, yani Torrent’in göndereni yüksek olan kişileri ve popüler Torrent paylaşımlarını indirin. Popüler paylaşımlarda Seed oranı daha yüksektir. Bu da daha fazla kullanıcının dosyayı göndereceği yani indirme hızınızın artacağı anlamına geliyor.

• Gelişmiş özelliklere sahip ve hafif bir BitTorrent istemcisi kullanın. Bazı Torrent istemcileri ekstradan reklam gösterimi vb. Aktiviteler için de kaynak tüketimine neden olurlar.

• Upload oranınızı belirleyin. Bir dosyayı daha kısa sürede indirmek için internet bağlantınızın %80’i indirme %20’si ise gönderme olacak şekilde ayarlayın.

• Bağlı eş sayısını düşürün. Binlerce kalitesiz eş yerine istikrarlı bağlantı kurulan çok daha az sayıdaki eş sizi daha ideal bir indirme hızına ulaştıracaktır.

Global bağlantıyı 150 Torrent başına bağlantıyı 100 yapmanız ideal olabilir. Private trackerlar davetiye ile çalışırlar. Başka bir üyeden davetiye bulmalı veya vip üyelik satın almalısınız. Bu sitelerde download-upload oranını kontrol altında tutmanız gerekir. Yani indirdiğiniz dosyaları hemen silmemeli ve başkasının indirmesine izin vermelisiniz. Private trackerlarda her istediğinizi bulamayabilirsiniz ama hak sahipleri tarafından takip edilmeleri zordur. Bu yüzden public sitelerde bulamayacağınız dosyaları bulmanız mümkündür. Türkçe içerik bulabileceğiniz siteler Private torrent siteleridir. Buralarda yerli dizileri, yeni çıkan şarkıları bulabilirsiniz. Bir Torrent dosyası paylaşıldıktan sonra diğer indirmeye başlayan kullanıcılar aynı zamanda da Torrent’den bir parçayı farklı bir kullanıcıya gönderirler. Torrent düzeninde her indiren aynı zamanda birer paylaşan konumundadır. Bu sayede ortada büyük sunucu yardımları ve trafikleri olmamasına karşın boyutu çok yüksek olan dosyalar bile Torrent sayesnde kolaylıkla indirilebilmektedir.

µTorrent

Torrent yasa dışı veya illegal bir yazılım değildir. Fakat Torrent üzerinden yayın hakları korunan içeriklerin paylaşılması Torrent’in illegal kullanımına verebileceğimiz en büyük örnektir. Torrent ile indirme sırasında tüm aktarımlar durdurulup daha sonradan devam ettirilebilir ve bilgisayarın yeniden başlatılması halinde indirmeye kalındığı yerden devam edilebilir. Bu yönüyle de Torrent boyutu yüksek olan dosyaların indirilmesi açısından doğrudan indirmeye oranla kesinlikle büyük bir avantaj sunmaktadır

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir