Sol Ayak Uyuşması

Merhaba arkadaşlar sol ayak uyuşması hakkında bilgilendirme yapacağım..

Sol ayak

Sol ayak

Ayak Uyuşması Nedir ? 

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan sorunun belirtisi ortaya çıkan ayak uyuşmaları, genellikle tek ayakta meydana geldiği gibi 2 ayakta da gelebilir. Vücutta oluşan kan dolaşımı sorunu nedeniyle ayağa kan gitmemesi veya sinirlerin hasar görmesi sonucunda ayak uyuşmaları görülmektedir. 

Hissizlik, karıncalanma, yanma gibi belirtilerle kendini gösterecek ayak uyuşması, uzun süre devam edip sık sık oluyor ise en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekebilir. Ayak uyuşması sorunu için iç hastalıkları ve nöroloji doktoruna başvurmanız önerilmektedir. 

Ayak uyuşmalarını önlemek amacı ile uzun süre ayakta kalmayıp, uzun sürede uzun süreli oturmamanız gerekmektedir. Aksi halde bacaklarınızdaki kan dolaşımının ayak uyuşmasından şikayetçi olan kişiler dar ayakkabı giymemeye özen göstermelidir. Aksi halde ayak uyuşmalarının tetikleyen ve ayağın yapısına zarar veren bu durum yürümek ve araç kullanmak gibi eylemler çok zor hale gelebilir.  

Neden Olan Faktörler Nelerdir ? 

Çoğu zaman insanların yapmış olduğu yanlış hareket ve pozisyonları en büyük etkenlerdendir. Bir diğer sebebi ise bazı hastalık belirtisi olarak meydana gelen ayak uyuşmaları duruş bozukluğu, yanlış ayakkabı kullanımı, sinir sıkışması, sinir hasarı ve beyinde meydana gelen sorunlardan dolayı kaynaklanabilir. Ayak uyuşmalarına neden olan faktörlerden bir diğeri ise enfeksiyonlar ve travmalar sonucunda da meydana gelebilir. Ayak uyuşmalarının çoğunluğu tehdit eden hastalıkların sonucu olarak çıkmasa da tümör ve inme sonucunda ayak uyuşmaları meydana gelebilir. 

  

1.Kan Dolaşımı  

Kalp ve damar sağlığı konusunda problem yaşayan ve kan dolaşımının normalden yavaş olduğu gözlemlenen kişilerde ayak uyuşmalarına sıkça rastlanılmaktadır. Bu tip ayak uyuşmalarında öncelikle kan dolaşımının tedavi edilmesi gerekmektedir. Kan dolaşımının düzelmesi ile birlikte ayak uyuşmalarında da düzelme gözlemlenecektir.                                                                       

Sol ayak

Sol Ayak Uyuşması

 

2.Sinir sıkışması 

 Farklı sebeplerden dolayı meydana gelen sinir sıkışmaları ayak uyuşmalarına neden olan faktörlerdendir. Yanlış ayakkabı seçiminde olduğu gibi ayağın bir bölümünde meydana gelen baskı, ayağın uyuşmasına neden olan başlıca nedenlerdendir. Genellikle çarpma, burkulma ve yaralanmalara bağlı olarak meydana gelen sinir sıkışması geçici ayak uyuşması nedenlerindendir. Çarpma ve yaralanmaların yanı sıra bacakların üzerine oturulması de ayak uyuşmasına neden olmaktadır. Sinir sıkışması nedeniyle kişi ayağın üzerine bastığında batma ve yanma gibi durumlar karşılaşır. Ayaktaki basının azalması ve sinir fonksiyonlarının normale dönmesiyle uyuşma ortadan kalkar. 

Omurgada bulunan fıtık da ayak uyuşmasına sebep olan faktörlerdendir. Bunun yanı sıra omurilik daralması da sinir sıkışmasına sebep ve ayak uyuşmasına neden olmaktadır. 

3.Vitamin eksiği  

Ayak uyuşmalarının bir diğer nedenlerden biri ise B12 eksikliğidir. Kas ağrıları ve halsizlik uyuşmalara neden olan B12 eksikliği, özellikle el ayak uyuşmalarında önemli bir rol oynamaktadır. El ve ayak uyuşmalarının büyük çoğunluğu B12 eksikliğinden kaynaklandığı bilinmektedir. Yapılan tahlil ve tetkiklerde B12 oranının düşük çıkması durumunda doktor onayı alarak vitamin takviyesine başlanabilir veya B12 bulunan besinlerden temin edebilirsiniz.
 

4.Beyin Hastalıkları 

Ayak uyuşmalarına neden olan faktörler arasında beyinde meydana gelen sorunlar ve çeşitli beyin hastalıkları gelmektedir. Sinir sistemini doğrudan etkileyen sorunlar beynin sinyal iletimini etkileyerek ayak uyuşmalarına neden olmaktadır. Buna örnek olarak migren, inme ve tümör gibi beyinde meydana gelen rahatsızlıklar sayılabilir. 

Ayak uyuşmalarına neden olan bir diğer rahatsızlık ise MS’tir. MS ( Multiple skleroz) hastalığının ilk belirtilerinden olan uyuşmalar ayaklarda meydana gelebilir. Sinir sistemini doğrudan etkileyen bir hastalık olan MS, ayak uyuşmalarına neden olan başlıca hastalıklardandır. 

 

 

5.Yanlış Ayakkabı Seçimi Ve Duruş Bozukluğu 

Genellikle kısa süreli olup etkisi bir süreden sonra kaybolan ayak uyuşmaları duruş bozukluğu yanlış pozisyondan ortaya çıkmaktadır. Kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyen oturuş ve pozisyon ayak uyuşmasına neden olan başlıca faktörlerdendir. Bacakların üzerine oturulması veya otururken ayakların sıkıştırılması kan dolaşımının yavaşlamasına veya oturulması veya otururken ayakların sıkıştırılması kan dolaşımının yavaşlamasına veya durmasına neden olarak ayak uyuşmalarını tetiklemektedir. Duruş bozukluğuna neden olmakla birlikte ayak uyuşmalarına neden olduğu bilinen yanlış ayakkabı seçimleri aynı zamanda ayağın genel yapısına da zarar vermektedir. Bu nedenle ayak uyuşmalarından şikayetçi olan kişilerin yüksek topuklu ve dar ayakkabı giymekten kaçınmaları uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yanlış ayakkabı seçimlerinde ayak tabanına uygulanan baskı nedeniyle kısa süreli veya uzun süreli uyuşmalar meydana gelebilir.  

Mustafa Burak Koç

Yeni içerik yazmaya başlayan hırslı editör.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir