Office Programları İleri Excel Nedir? (2020)

Office Programları İleri Excel Nedir? (2020)

Şimdi birçok iş gelişmiş Excel becerileri gerektirir. Biz bu programları çalışma hayatında öğrenmek zorundayız. Bu programlar sayesinde iş gedişi daha rahat olmaktadır.

Gelişmiş Grafik İşlemleri

Tüm analizleriniz büyük bir e-tabloya gömüldüğünde, bunun bir faydası yoktur. İleri düzey Excel kullanıcıları, grafikleri kullanarak etkili bir şekilde iletişim kurabileceğimizi ve sonuçları çarpıcı bir şekilde sunabileceğimizi biliyorlar. Excel, tüm dünyada işletmeler tarafından kullanılan son derece güçlü bir programdır. Gelişmiş Excel becerilerine sahip kullanıcılar talep görmektedir. Formüller bir Excel elektronik tablosunu yönlendiren formlardır. Formüller, inanılmaz bir hız ve güçle verileri analiz etmek, değiştirmek, dönüştürmek ve aramak için bir e-tablonun kasını sağlar. Gelişmiş bir Excel kullanıcısı gelişmiş formül becerilerine ihtiyaç duyacaktır. İyi bildikleri yaygın olarak kullanılan bir işlev listesine sahip olacaklar, aynı zamanda formül gerektiren herhangi bir duruma uyum sağlama becerileri ve güveni de olacaktır.

 Gelişmiş grafikler için gerekli beceriler:

 • Her durum için doğru grafik türünün nasıl seçileceğini bilmek
 • Çeşitli grafikleri bir araya getirme yeteneği
 • Hücre içi grafikler ve koşullu biçimlendirme grafikleri gibi özellikleri kullanın
 • Dinamik ve etkileşimli grafikler oluşturabilme
 • Mini grafikler kullanmak

Gelişmiş Formüller

Formüller Excel’i akıllı yapar. Onlarla birlikte, Excel sadece bir veri tutma aracıdır. Ancak formülleri kullanarak, verileri kırabilir, analiz edebilir ve en karmaşık soruların cevaplarını alabilirsiniz. Herkes basit bir SUM veya IF formülü kullanabilirken, ileri düzey bir kullanıcı SUMIFS, SUMPRODUCT, INDEX, MATCH, LOOKUP formülleri gibi formülleri sorunsuz bir şekilde yazabilir ve birleştirebilir. Formülleri bilmenin yanı sıra, gelişmiş Excel kullanıcıları bunları nasıl ayıklayabileceklerini, denetleyeceklerini ve hangi formülün hangi durum için kullanacaklarını bilirler (ve ayrıca herhangi bir formül sorunu için birkaç alternatif bilirler).

Excel’deki Mutlak Değerleri Toplama

Gerçek dünyadaki bir örnek, değerlerin listesini toplamak istediğiniz olabilir ve bu değerler negatif ve pozitif bir karışımdır. Bununla birlikte, bu sayıların mutlak değerlerini toplamak ve negatif değerleri negatif olarak değerlendirmek istemezsiniz. Bunu yapabilmemizin bir yolu, ABS fonksiyonunu aşağıdaki gibi bir SUM fonksiyonuna gömmek olacaktır.

=SUM(ABS(A2:A8))

ABS işlevine tek bir hücre değil, bir dizi hücre sağladığımızdan, bunun bir dizi formülü olarak çalıştırılması gerekir. Bu yüzden sadece Enter’a değil Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basmayı unutmayın.

Bunun yerine SUMPRODUCT işlevini kullanarak bir dizi formülünü önleyebiliriz. SUMPRODUCT bir dizi işlevidir ve bu nedenle Ctrl + Shift + Enter gereksinimini ortadan kaldıran hücre aralıklarını işleyebilir.

=SUMPRODUCT(ABS(A2:A8))

 

 • Bir Sayının Tolerans Sınırı İçinde olup olmadığını kontrol edin

ABS işlevini kullanmanın diğer bir yararlı nedeni, bir sayının belirtilen tolerans düzeyi dahilinde olup olmadığını kontrol etmektir. Aşağıdaki resimde geçen haftadan bazı değerlerimiz ve bu hafta için bazı değerlerimiz var. Ve bu yeni sayıların geçen haftaya kadar bir aralıkta veya tolerans sınırında olması gerekiyor. E2 hücresine 20 tolerans ayarlanmıştır.

 

Bu örnekte, EĞER işlevi, iki sayının farkının 20 içinde olup olmadığını test etmek için kullanılacaktır.

=IF(ABS(B2-A2)<=$E$2,”Yes”,”No”)

 

ABS işlevi kullanılır, çünkü 2 sayının farkı negatif bir değere neden olabilir. Ancak tolerans dahilinde olup olmadığını kontrol etmek için mutlak değere ihtiyacımız var.

Bu, tolerans dahilinde olanları bir Evet ile ve Hayır ile olmayanları kolayca tanımlar. E2 hücresindeki tolerans, gerektiğinde gelecekte kolayca değiştirilebilir.

Koşullu Biçimlendirme Kuralı Ekleme

Belki de Koşullu Biçimlendirme ekleyerek sonucun daha görsel olmasını istedik. Daha kolay test için Evet ve Hayır’ı 1 ve 0 olarak değiştirebiliriz.

=IF(ABS(B2-A2)<=$E$2,1,0)

 • Yeşil kene ve kırmızı çarpı simge setleri eklemek istiyorum. Şimdi aşağıdaki adımları uygulayalım.
 1. Hücre aralığını seçin (bu durumda C2: C6)
 2. Ana Sayfa> Koşullu Biçimlendirme> Yeni Kural’ı tıklayın (aşağıdaki resimde aşağıdaki adımlar görülebilir)
 3. Biçim Stili açılır menüsünden Simge Kümeleri’ni seçin
 4. İlk simge için yeşil onay işaretini, ikinci simge için hiçbir şeyi ve üçüncü simge için kırmızı çarpı işaretini seçin
 5. Tür seçeneğini Yüzde’den Sayı’ya değiştirin
 6. İlk kutuya 1, ikinci kutuya 0 girin
 7. Mantıksal işleci yalnızca ikinci satırdan daha büyük bir işaretle değiştirin
 8. Yalnızca Simgeyi Göster kutusunu işaretleyin.

 

Tamamlanan kural, değer 1 veya daha büyükse yeşil bir onay işareti ve 0 veya daha azsa kırmızı bir çarpı işareti gösterir. Ayrıca değer yerine simgeyi de gösterir.

Bu yazı, mutlak değeri elde etmenin gerçek dünyada neden işe yarayabileceğine dair iki örnek gösterdi. Bununla birlikte, tipik olarak bir formülde pozitif bir sayıya ihtiyacınız olduğu zamandır. Özellikle istemediğiniz bir negatif ile sonuçlanabilecek değeri çıkarırken.

Excel’de SUBSTITUTE İşlevini Sevmenin 2 Nedeni

Excel’in SUBSTITUTE işlevi harika bir metin işlevidir. Excel’deki metin dizelerini değiştirmemize ve bunlarla çalışmamıza gerçekten yardımcı olabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, SUBSTITUTE işlevinin amacı, bir hücredeki metni veya karakterleri farklı metinlerle değiştirmektir. SUBSTITUTE’u çalıştırabileceğimiz bazı akıllı yöntemler var.

1. Bir Hücredeki Kelime Sayısını Hesaplayın

Excel’de bir hücredeki sözcük sayısını saymak için bir işlev yoktur. Ama hey, SUBSTITUTE işlevi burada bize yardımcı olabilir. Aşağıda, kullanıcıların web sitemi bulmak için kullanabileceği anahtar kelimelerin bir listesi bulunmaktadır. Ve her bir anahtar kelime dizesinde kaç kelime olduğunu değerlendirmek istiyorum. Şimdi bunu yapmak için kaç boşluk olduğunu hesaplayacağız ve üstüne bir tane ekleyeceğiz. Buradaki mantık, boşluklardan her zaman bir kelime daha olacaktır. Aşağıdaki formül bunu başarır.

=LEN(TRIM(A2))-LEN(SUBSTITUTE(TRIM(A2),” “,””))+1

TRIM işlevi, her sözcük arasında bir tane bulunduğundan emin olmak için bir hücredeki tüm fazladan boşlukları kaldırmak için kullanılır. LEN işlevi, bir hücredeki karakter sayısını saymak için kullanılır. SUBSTITUTE işlevi rolü boşlukların tüm oluşumlarını hiçbir şeyle değiştirmektir. Ortaya çıkan formül, dizenin boşluk içermeyen bir sürümünü boşluklu olandan çıkarır ve bize kaç boşluk olduğunu bırakır. Daha sonra bu sonuca artı 1 ekliyoruz.

2. Ondalık Ayırıcıyı Değiştirme

Yıllar boyunca eğitimimde birçok kez ortaya çıkan bir soru, Avrupa ve İngiltere tarafından kullanılan farklı ondalık ayırıcıların nasıl ele alınacağıydı (yaşadığım yer). Çeşitli ülkelerden verilerle çalışan kişiler, Excel’in iki farklı para biçimini anlamasında sorun yaşayabilir. Avrupa’da kullanılan virgül ondalık ayırıcısı ile biçimlendirilmiş değerlerin listesi aşağıdadır. Ve amacımız onu İngiltere tarafından kullanılan bir tam ondalık ondalık ayırıcıya dönüştürmektir. Bilgisayarlarımın bölgesel ayarları nedeniyle, Excel şu anda bu değerlerin ne olduğunu anlamıyor (aslında metin olarak depolanıyor). Ve belli ki onlarla olana kadar pek bir şey yapamam.

 

Harika haber! Arkadaşımız, SUBSTITUTE işlevi bizim için bunu halledebilir. Gerekli formül aşağıdadır.

=VALUE(SUBSTITUTE(SUBSTITUTE(A2,”.”,””),”,”,”.”))

 

Bu formülde 2 SUBSTITUTE işlevi vardır. En derin iç içe olan, değerlerden tam durakları kaldırır. Bunlar binlik ayırıcı olarak kullanılıyor. Ama bunu biçimlendirme ile yapabiliriz, böylece onları tamamen kaldıralım. Daha sonra bir sonraki SUBSTITUTE virgülün yerine tam bir durak ekler. Bu ondalık ayırıcı dönüşümüdür. Daha sonra VALUE işlevi bir sayıya dönüştürür. SUBSTITUTE bir metin işlevi olduğundan, sonuç her zaman metin olarak döndürülür. Dolayısıyla, bunun gibi sayısal değerlerle uğraşırken, VALUE işlevi önemlidir. Umarım bu 2 örnek bu işlevi öğrenmek için faydalı olmuştur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir