Netflix Nedir?

Netflix Nedir?

Günümüzde en yaygın kullandığımız film-dizi yapımcılığı ve dağıtımı olarak Netflix adını tüm dünyaya tanıtmıştır. Netflix’in tüm içeriğini reklamsız ve sınırsız olarak izleyebilirsiniz. Her zaman keşfedecek yeni bir şey vardır ve her ay yeni dizi, film ve programlar eklenir. Netflix, izleyicilerine çok sayıda klasik TV şovunun yanı sıra binlerce internet bağlantılı cihazda film ve belgesel sunan bir akış hizmetidir. Her ay daha fazla TV şovu ekleniyor ve keşfedilecek her zaman yeni bir şeyler var. Reklamlar tarafından sinirlenmeden sınırsız görüntüleme keyfini çıkarabilirsiniz. Çünkü Türkiye’de biz film-dizi izlediğimizde bir kaç dakikadan sonra önümüze reklam çıkmaktadır. Bu dezavantajları biz Netflix ile kapatıyoruz. Ve bu yüzden uzun zamandır dilimizden düşmez oldu. Biz bu yazıda Netflix hakkında bilgi paylaşımı yapacağız.

Netflix: Tam olarak nedir ve nasıl çalışır?

27 Ağustos 1997’de Reed Hastings, Marc Randolph ile birlikte “Netflix” i kurdu. Sahipleri ise Morgan Stanley ve Reed Hastings’tir. Bir Amerikan medya hizmeti sağlayıcısı, favori cihazınızda TV bölümlerini ve filmleri izlemek için dünyanın önde gelen abonelik hizmetidir. Netflix mobil uygulaması size her yerde ve her zaman en iyi deneyimi sunar. Netflix, bağımsız film dağıtımında önemli bir rol oynamıştır. Netflix, 2007 yılında işini büyüttü, ancak bundan önce, ilk işi DVD satışlarını ve posta yoluyla kiralamayı içeriyordu. Netflix, medya akışını tanıtarak ve DVD ve Blu-ray kiralama işini koruyarak işini genişletti. 2012’den bu yana, hem çevrim içi hem de TV dizilerinin aktif yapımcısı ve dağıtıcısı rolünü üstlendiği için çevrim içi kütüphanesi aracılığıyla çeşitli “Netflix Orijinal” içeriği sunmaktadır. 2016 itibariyle Netflix hizmetleri 190’dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Kullanıcı sayısı  ise 169 milyonun üstündedir.

Netflix – bunu duydunuz ve muhtemelen akış platformunda film ve şov izlemekten keyif aldınız. Hiçbir şekilde tanıtıma ihtiyacı yoktur. Zamanla, akarsu devi kendini güçlendiriyor ve son zamanlarda orijinal programları 23 Emmy kazanmaya devam etti. Ve bence bu uzun süre böyle devam edecek.

Netflix aslında nasıl çalışır?

Medya dağıtımına odaklanan diğer tüm büyük web siteleri gibi Netflix de filmleri ve TV şovlarını depolamak ve iletmek için bir İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanır. Bununla birlikte, Netflix’in tam kütüphanesi tek bir binada birkaç sunucuya sığabilir, bununla ilgili bazı problemler vardır, bu yüzden Netflix bunu takip etmez. Netflix büyük miktarda veriye sahiptir ve değişim noktalarında veya ISS’lerin içine Open Connect Appliances adlı kutuları kurarak doğrudan ISS’lerle birlikte çalışır. Bu kutular, muhtemelen tüm Netflix kütüphanesinin yakınında olan 280 terabayta kadar video içerebilir. Bu, abonenin, uzak bir sunucudan erişmek yerine hızlı bir şekilde gecikmeden Netflix’e erişmesini sağlar. Bu aslında Netflix’e kendi ISS’nizle bağlandığınız anlamına gelir, bu da gecikmeyi azaltır ve videoların düzgün oynatılmasını sağlar.

Çok sayıda kişi aynı anda Netflix kullanıyorsa, her cihaz 90 gigabayt / sn’lik veri paketleri gönderebilir; bu, Netflix’te aynı anda HD olarak akış yapan yaklaşık 13.000 kişiyi desteklemek için fazlasıyla yeterlidir.

Netflix ücretsiz üyelik nasıl alınır?

İlk 30 gün yeni üyeler için ücretsiz, ancak Netflix’ten hoşlandığınızı düşünüyorsanız, üye olarak kalabilirsiniz. Netflix, ihtiyaçlarınıza uygun üç üyelik planı sunar. Yani, sadece ‘Fiyatını seç ve planını seç.’ Size uygun bir plan seçebilir ve aynı anda akış gerçekleştirebilecek kullanıcı sayısını belirleyebilirsiniz. Buna ek olarak, seçiminiz Standart Çözünürlük [SD], Yüksek Çözünürlük [HD] veya Ultra Yüksek Çözünürlük [UDH] görüntüleyip görüntüleyemeyeceğinizi de belirler.

  1. Temel Plan: Bir kerede 1 ekranda izleyebileceğiniz Standart Tanımlama planıdır.
  2. Standart Plan: Bu Yüksek Tanımlama planıdır ve her seferinde 2 ekranda izleyebilirsiniz.
  3. Premium Plan: Hem High Definition hem de Ultra High Definition içerir ve 4 cihaz aynı anda kullanılabilir. Bunun bir istisnası var. DVD Planı. Bu plan yalnızca ABD’de kullanılabilir. ABD müşterileri sadece bir DVD planına kaydolabilir, hatta mevcut yayın planlarına DVD ekleyebilir.

Netflix’in iş modeli

Netflix, 190’dan fazla ülkede yaklaşık yüz milyon üyesiyle günde 125 milyon saatten fazla klasik TV şovunun, filmin ve belgeselin keyfini çıkaran, dünyanın önde gelen internet televizyon ağıdır. Şirketin hedef pazarında 17-60 yaş arası erkekler ve kadınlar ile gelirleri 30.000 dolar ve üstü olan hane halkları bulunmaktadır. Hedef gruba mensup insanlar arasında böylesine büyük bir çeşitlilik ile Netflix’in kullanıcılarını demografiye değil psikografiye göre bölümlere ayırdığı kolayca anlaşılabilir.

Netflix nasıl para kazanıyor?

Abonelikler Netflix’in birincil gelir kaynağıdır.

Aboneler Netflix’teki içeriğe erişmek ve onlara DVD’leri teslim etmek için ödeme yaparlar ve şirket bu şekilde para kazanır. Netflix için tek gelir kaynağı Aylık Üyelik Ücretleridir. Şirket, sağlanan içeriğin akış kalitesine göre kullanıcılar için üç farklı plan sunuyor. Planlar – Temel (Standart Tanımlı akış olabilir), Standart (Yüksek Tanımlı akış olabilir) ve Premium (Ultra Yüksek Tanımlı akış olabilir).

Tabii ki, bu planların maliyetleri tüm dünyada farklıdır.

Modeli başarılı kılan üç başlık;

Kolaylık – İzleyiciler tek bir bölümü ya da tüm sezonu tek oturuşta izlemeyi seçebilirler.

Maliyet – Genel olarak, birkaç İsteğe Bağlı Video hizmetine abone olmak, temel kablo için bir anlaşma imzalamaktan çok daha ucuzdur. ABD’deki her dördüncü hanenin Netflix aboneliği var – bu yüzden çok ucuza satabiliyorlar. Ayrıca Netflix dünyanın dört bir yanına orman yangını gibi yayılıyor.

İçerik – İsteğe Bağlı Birçok Video müşterisi, Netflix tarafından sunulan içeriğin çeşitliliğini ve kalitesini geleneksel kablolu televizyondan geçişin ana nedeni olarak belirtmektedir.

Bazen ailenin ne izlediğini bilmesini istemediğinden, az önce gördüklerini saklamak istersin. Seçiminiz den pişman olmanıza gerek yok, sadece tarama geçmişinizi silebilir ve görmek istemediğiniz başlığı kaldırabilirsiniz.

Netflix giderleri

Netflix, bu yıl içeriğe harcadığı miktarı 2018’de 7 milyar dolar ile 8 milyar dolar arasında artırdı; yayın servisi, bir önceki yılda geçirdiği kabaca 6 milyar dolardan% 30 daha fazla.

Dünya çapında abonelik!

Başka bir ülkeyi ziyaret etmeye karar verdiğinizde, aklınıza gelen ilk şey, yapılacak  şeylerden biri olan iletişim numaranızı değiştirmeniz gerektiğidir. Ama bu durumda hayır. Netflix aboneliği dünya çapında! Kendi Netflix sürümüne sahip başka bir ülkeyi ziyaret ederseniz, o ülkenin TV dizilerine ve film seçimine otomatik olarak erişebilirsiniz.

Netflix tarafından yapılan  en iyi 5 TV şovu

Hepimizin bildiği gibi, Netflix en seçkin ve büyüleyici şovları üretiyor. Ve IMDb’in en iyi 5 TV Şovu Tüm Zamanların Netflix tarafından yapılmış olması şaşırtıcı. Sıralanan şovlar – Uyuşturucu Tacirleri, Yabancı Şeyler, Kartlar Evi, Bir Katil Yapma ve Tutuklanan Gelişim.

Netflix İstatistikleri ve Gerçekleri

Netflix, 2018’de içerik için 8 milyar dolara kadar harcayacak.

– Şirket şu anda 100 Milyar Dolardan fazla bir piyasa değerine sahip.

– Şu anda dünyada 118 milyondan fazla abonesi var.

– Netflix’in müşteri tabanı yaklaşık 190 ülkede.

 

Umarım bu yazıyı beğenmişsiniz dir ve bu yazı size faydalı olmuştur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir