Muhasebe ve ERP Eğitimleri (2020)

Muhasebe ve ERP Eğitimleri (2020)

Biz bu programlar nedir ve onların eğitiminde en önemli bilmemiz gereken konular hakkında bilgi edinicez.

Muhasebe yazılımı nedir?

Muhasebe yazılımı, bir kurumun iç ve dış inceleme ve denetim için para akışını kaydetmesini sağlayan temel bir uygulamadır. Bir kuruluşun finansal sağlığını değerlendirmek ve genel muhasebe, hesap borçları ve alacaklar, satın alma siparişleri, stok yönetimi ve faturalandırma gibi araçlarla yasal uygunluğu karşılamak için birincil araçtır. İşlerini başarıya yönlendirmek isteyen girişimciler için iyi bir muhasebe yazılımı şarttır. Diğer finansal işlemlerinizle birlikte sadece hızlı bir özet veya kâr ve zararların ayrıntılı bir sunumunu sunabilmeli, aynı zamanda işletmenizin faaliyet gösterdiği belirli bir bölgenin veya ülkenin yasal gereksinimlerini karşılamaya devam etmelidir. Değişen yasallıkların ele alınmasının yanı sıra, muhasebe yazılımı seçiminiz, emek yoğun muhasebe görevlerini otomatikleştirmenize, vergi hazırlığını hızlandırmanıza ve işyerinde insan hatası riskini azaltmanıza izin vermelidir. Bu makalede, yazılım uzmanlarımız muhasebe yazılımının kapsamlı bir tanımını sunar, muhasebe yazılımının işinizi yönetmenize nasıl yardımcı olabileceğini açıklar ve ideal sisteminizi edinmenize yardımcı olacak aday uygulamaların bir listesini verir.

 Muhasebe Yazılımına Örnekler Nelerdir?

 • Freshbooks

Muhasebe yazılımı FreshBooks, dünya çapında 5 milyondan fazla işletme tarafından kullanılan tam özellikli ve basit bir müşteri faturalandırma ve zaman izleme sistemidir. Satış döngülerini hızlı bir şekilde takip etmek ve süreçlerini standartlar ve düzenlemelere uygun tutmak isteyen serbest çalışanlar ve küçük işletmeler için idealdir. Çözüm iyi entegre edilmiş ve mobil uyumludur.

 • Netsuit

Bulut tabanlı ERP ve muhasebe yazılımı NetSuite ERP, öncelikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için tasarlanmıştır. Kapsamlı bir envanter, muhasebe, depo yönetimi, sipariş yönetimi ve CRM araçları paketine sahip olan çözüm, satıştan CRM’ye ve e-ticaret iş akışlarına kadar uçtan uca arka ofis süreçlerini kolaylaştırır. NetSuite ERP ayrıca, işletme genelinde gerçek zamanlı finansal görünürlük sağlayan yerleşik raporlama ve iş zekası araçları sunar.

 • Tipalti

Bulut tabanlı hesaplara ödenecek yazılım Tipalti, uçtan uca hesaplara ödenecek işlemi otomatikleştirmek için tasarlanmış sağlam bir çözümdür. Çözüm, küresel ödenebilir işlemleri kolaylaştırır ve tedarikçileri yıllık uluslararası banka havalesi havale işlemlerinde büyük miktarlarda tasarruf sağlar. Önemli özellikleri arasında tedarikçi yönetimi, vergi hesaplamaları, ödeme havalesi, mevzuata uygunluk yönetimi, fatura otomasyonu sayılabilir. Başka örneklerde vardır sadece daha fazla bilgi olsun diye bu 3 örneği yazdım.

 

Muhasebe Yazılımını Neden Kullanmalı?

Muhasebe yazılımı nedir, ancak başlıca faydaları nelerdir? Muhasebe yazılımını neden kullanıyorsunuz? Araç, derin finansal bilgileriyle, maliyetleri nerede azaltacağınızı ve üretkenliği nasıl artıracağınızı gösterir. Eldeki uygun bir sistemle, şirketler defter tutma görevlerini otomatikleştiriyor ve zamanında vergi dostu raporlar hazırlıyor. Yine de, en önemlisi, bu sistemle masrafları tahmin edebilir ve daha akıllı bir yatırım stratejisi geliştirebilirler.

 • Muhasebe yazılımının temel faydaları şunlardır:

 

 1. Basitleştirme. Muhasebe sistemleri, otomatik hesaplamalar yaparken sayılara anlam vermek için tasarlanan muhasebe dışı bir kitlenin finansman kontrolünü eline almaktadır. Çok az veya hiç eğitim olmadan, işletme sahibi tüm muhasebe işlemlerini tamamlayabilir ve bütçeyi döngüde tutmak için harici bir tarafa ödeme yapmadan bir masaüstü bilgisayardan veya mobil cihazdan yasal standartlara uyabilir.

 

 1. Tasarruf. Muhasebe ve finans sistemleri, temel hesaplamaları ve idari prosedürleri otomatik hale getirir ve gelir yönetiminizin kontrolünü ele alır, böylece finans yönetimini harici bir uzmana yaptırmanız gerekmez. Paralel olarak, belgelerin yazdırılması ve dağıtılmasıyla ilgili maliyetleri de azaltırlar ve hassas verileri güvenli ve izlenen yerlerde depolarlar.

 

 1. Tam finansal şeffaflık. Bir muhasebecinin veya denetçinin bakış açısından, iyi muhasebe sistemlerinin ana vurgusu, maliyetli ve yinelenen insan hatalarını önlemeleridir. Hatalı toplamların hesaplanması veya verilerin zamanında raporlanamaması kolayca iş krizine yol açabilir ve hesaplamaların otomatikleştirilmesi en faydalı olan yerdir.

 

 1. Doğru tahmin. Muhasebe yazılımının başlıca avantajlarından biridir. Finansal performansınızın modellerini ve eğilimlerini ayrıntılı olarak anlamak, sağlam bir sistem olmadan tamamlanması yıllar alacak bir şeydir. Muhasebe yazılımı, sayıları anlamlandırarak, nereye gideceğinizi veya nereye daha fazla yatırım yapacağınızı anlamanıza yardımcı olur. Mevcut finansal durumunuza net bir bakışla, akıllı stratejiler geliştirmeyi ve kaynakları doğru şekilde tahsis etmeyi daha kolay bulacaksınız.

 

 1. Üretkenlik. Bir işletme sahibinin performansı artırmak için tek bir sayısallaştırılmış hizmet paketi seçmesi gerekiyorsa, ilk seçeneği muhasebe yazılımı olmalıdır. Bu sistemler, şirketlerin en hantal, günlük görevlerinin derinliklerine iner, en hassas verilerini toplar, düzenler ve analiz eder ve en önemlisi paralarını daha akıllıca kullanır.

 

 1. Vergi uygulaması. Günümüzün en iyi muhasebe sistemlerinin çoğu, bordro yardımı ve vergi düzenlemelerine otomatik olarak raporlama ve bunlara bağlı kalmaya adanmıştır. Onları etkinleştirdikten sonra, bir numaralı vergi ve denetim bilgileriniz haline gelirler; şeffaf bir iş akışı sağlamanız için tüm önemli ayrıntıları saklarlar.

 

 1. Müşterilerle geliştirilmiş ilişkiler. Muhasebe yazılımının müşterilerin nasıl sunulduğu ile çok az ilgisi olduğu iddia edilebilir, ancak bu gerçeklerden başka bir şey olamaz. Günümüzde çoğu muhasebe sistemi (ana işlevlerinden bağımsız olarak) etkili faturalandırma ve faturalandırma etrafında çalışmakta ve her türlü gecikmeyi ve iletişimsizliği önlemektedir. Ayrıca, işletme adına kişiselleştirilmesi kolaydır ve böylece şirket performansının daha profesyonel ve güvenilir görünmesini sağlarlar.

 

 1. Güvenlik. Finansal veriler bir şirketin en değerli bilgisidir ve yanlış ellere geçmesi veya yanlışlıkla kaybolması önlenmelidir. Muhasebe ve finans sistemlerinin kullanıcıları için yaptığı tam olarak budur: muhasebenin herhangi bir şekilde tehlikeye atılmasını önleyin ve bunları

almanız gerektiğinde fazladan bir kopya bulundurun. Çoğu durumda, iç güvenlik yapınızı oluşturacak ve hassas verilere kimlerin erişebileceğine karar vereceksiniz.

 

ERP Eğitimi Nedir?

Biz buna Türkçede Kurumsal Kaynak Planlama Yazılımı deriz. İngilizceden açılımı ”Enterprise Resource Planning” olarak geçer. Kurumsal kaynak planlama yazılımını, insan kaynaklarından müşteri ilişkileri yönetimine kadar her yerde iş süreçleriyle ilgili bir bilgi veritabanını tutan bir araç olarak düşünmelisiniz. Yine de sadece bir veritabanından çok daha havalı – birçok ERP çözümü iş süreçlerinin otomasyonuna ve entegrasyonuna izin vererek ekibinizin gerçekleştirmesi gereken manuel iş gücü miktarını azaltır. Örneğin, bir ERP tedarik zinciri çözümü, bir müşteri siparişi alabilir ve daha sonra, siparişi zamanında tamamlamak için en verimli şekilde yerleştirilen dağıtım merkezine otomatik olarak bu bilgileri gönderebilir. Aynı satıcıdan aldığınız paketlerin iade adresinin her zaman aynı olmadığını fark ettiyseniz, muhtemelen bu teknolojinin sonucunu ilk elden görmüşsünüzdür. Seçtiğiniz ERP çözümüne bağlı olarak, yazılımınız, bir siparişin tamamlanmasında hangi dağıtım merkezinin en verimli ve uygun maliyetli olacağına karar vermek için envanter düzeylerine, sevkiyat sürelerine ve diğer faktörlere bakabilir.

 

Yazılıma Dahil Olan Bazı Özellikler Nelerdir?

ERP’nin ana satış noktalarından biri, yazılım çözümlerinde bulunan çok çeşitli özelliklerdir. Bir ERP sisteminin temel dayanağı, bu çeşitli modüllerin eyleme geçirilebilir öngörüler oluşturmak ve iş işlevlerini gerçekleştirmek için birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğinden, bir ERP tedarikçisinin işinizi kolaylaştırmaya yardımcı olacak temel ve özel özellikleri içerip içermediğini kontrol etmek ve görmek önemlidir. Daha fazla bilgi için 6 ana ERP bileşenini  örnek olarak göstere biliriz. Sıkça talep edilen bazı yapılandırılabilir modüller şunları içerir:

 

 • Muhasebe
 • İnsan kaynakları
 • İmalat
 • Müşteri İlişkileri Yönetimi
 • Envanter yönetimi

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir