Microsoft PowerPoint Nedir? (2020)

Microsoft PowerPoint Nedir? (2020)

Bizim sunum, ödev, proje hazırladığımız programların en fazla kullanılan bir çeşididir. Microsoft PowerPoint, Microsoft firması tarafından hazırlanmış bir sunu tasarlama ve düzenleme yazılımıdır. Microsoft Office paketiyle birlikte satılmaktadır. Microsoft PowerPoint, onlarca yıldır sunumlar yapmak için profesyonel bir araçtır. Onu güçlü bir sunum aracı yapan bir dizi özelliği var. Microsoft PowerPoint en popüler sunum yazılımıdır. Fortune 500 toplantı odalarından kolej sınıflarına kadar her yerde bulabilirsiniz. Bir az önce dediğimiz gibi  PowerPoint, Excel ve Microsoft Word gibi uygulamaları da içeren Microsoft Office’in bir parçasıdır. Power Point’te oluşturmak isteyebileceğiniz yaygın bir Microsoft PowerPoint sunum türü, çok sayıda girişimcinin ve girişimcinin destek almak için kullandığı özel bir sunum olan bir perde destesidir.

Microsoft PowerPoint Nedir? (2020)

Microsoft PowerPoint Nedir? (2020)

PowerPoint 1987’de yalnızca Mac uygulaması olarak başladı ve Office yazılım paketini desteklemeye yardımcı olmak için Microsoft tarafından hızla satın alındı. Hızlı bir şekilde, destek noktaları olan bir slayt destesini bir araya getirmenin kolay bir yolu olarak iş dünyasında bir yer kazandı.

Bu makalede, Microsoft PowerPoint’in kökenleri ve gereksinimlerinize uygun PowerPoint’in en iyi sürümü hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca, derin araç setini nasıl kullanacağınızı öğrenmeye başlamak için öğretici kaynakları keşfedeceksiniz.

Microsoft Power Point’un Tarihi 

İlk piyasaya sunulma tarihi 1987 yılında olmuştur. PowerPoint, Forethought Inc’de Dennis Austin ve Thomas Rudkin tarafından geliştirildi. Robert Gaskins tarafından önerildiği gibi 1987 yılında PowerPoint olarak yeniden adlandırıldı. 1987 yılının Ağustos ayında Microsoft, Forethought’u 14 milyon dolara satın aldı ve şirketin yazılımı geliştirmeye devam ettiği grafik iş birimine dönüştürdü. İlk yineleme 1990’da Windows 3.0 ile birlikte başlatıldı. Yalnızca bir yönde slayt ilerlemesine izin verdi – ileri – ve özelleştirme miktarı oldukça sınırlıydı.

PowerPoint, önceden tanımlanmış geçiş efektleri ekleyen ve kullanıcının slaytların otomatik olarak geçiş yapması için bunları uygun şekilde zamanlamasını sağlayan PowerPoint 97’de çok önemli bir değişiklik yaşadı. Bu, sunum yapan kişinin önceden tanımlanmış bir ilerlemeyi izlemesine ve slaytları değiştirmeyi veya okumayı duraklatma dan sunuma devam etmesine olanak tanır. PowerPoint 2007, önceki ara birim stilinden önemli bir değişikliği işaretleyerek “şerit” ara birimini tanıttı.

Microsoft PowerPoint, Microsoft tarafından geliştirilmiş güçlü bir sunum yazılımıdır. Şirketin Microsoft Office paketi yazılımının standart bir bileşenidir ve Word, Excel ve diğer Office üretkenlik araçlarıyla birlikte gelir. Program, mültimedya açısından zengin bilgileri iletmek için slaytlar kullanır. “Slayt” terimi, bu yazılımın etkili bir şekilde yerini aldığı slayt projektörünü ifade eder.

Hangi PowerPointSürümünü  Kullanmalısınız?

Microsoft’un iş modeli son yıllarda önemli ölçüde değişti. Microsoft Office’in en son sürümünü satın almak yerine, artık Office 365’i büyük ölçüde tanıtıyorlar. Bu temelde PowerPoint de dahil olmak üzere tüm Office uygulamalarını kullanmak için bir aboneliktir. Office 365’in avantajı, tüm uygulama paketinin her zaman en güncel sürümüne sahip olmanızdır. Aslında, Microsoft sürekli olarak Office uygulamalarını güncelliyor ve Office 365 sürümü kalıcı lisans sürümünde bulamayacağınız özellikleri bile içeriyor. Ev kullanıcıları için, aralarından seçim yapabileceğiniz gerçekten üç benzersiz paket vardır:

  • Office 365 Ev. Eviniz için Office satın alıyorsanız, bu paket mükemmel bir seçimdir. Hesabınızda kullanabileceğiniz beş lisans içerir ve aileler için mükemmeldir.
  • Office 365 Bireysel. Bu, Office’in en pahalı sürümüdür ve kullanılacak yalnızca bir lisans içerir.
  • Office Ev ve Öğrenci 2016. Bu, en çok Microsoft Office’in geleneksel “satın al ve sahip ol” modeline benzer. Office için bir kerelik bir his ödeyecek ve süresiz olarak kullanmasını sağlayacaksınız, ancak Microsoft bunları yayınladıkça yükseltmelere erişemeyeceksiniz.

Office 365 abonelikleri ayrıca Microsoft’un bulut depolama uygulaması OneDrive’da 1 TB (terabayt) depolama alanı içerir. Office 365 aboneliğine gitmek, PowerPoint’e erişmenin en ucuz yoludur.

 

Office 365’in bir diğer önemli avantajı, İOS ve Android için mobil uygulamalarda ek özellikler sağlamasıdır. Abonelik olmadan belgeleri ücretsiz olarak görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz, ancak Office 365 mobil uygulamaların tüm gücünün kilidini açar. Ancak, sıradan bir Office kullanıcısıysanız ve güncel kalmanız gerekmiyorsa, “Ev ve Öğrenci 2016” değerli bir seçenek olabilir. Bu değer, sürümü Office 365’in aylık maliyetleriyle ne kadar süre tutacağınızı düşündüğünüzle karşılaştırmaya gelir.

PowerPoint Online Nedir?

Başka bir seçenek de, bir web tarayıcısında kullanabileceğiniz PowerPoint’in tamamen ücretsiz sürümü olan PowerPoint Online’dır. Google Drive’ın Dokümanlar veya E-Tablolar gibi verimlilik uygulamalarını kullandıysanız, bu Microsoft’un cevabıdır. PowerPoint Online’ı lisanslamayı seçtiğiniz seçeneğe bakılmaksızın kullanmak ücretsizdir. Bir Microsoft hesabı oluşturduğunuz sürece, sunular oluşturmak ve görüntülemek için PowerPoint Online’ı kullanabilirsiniz. PowerPoint’in masaüstü sürümünü kullansanız bile, Online muadili herhangi bir web tarayıcısından dosyalarınıza ulaşmanın kolay bir yoludur. Microsoft için PowerPoint Online, büyük bir değişikliğe işaret ediyor. PowerPoint özelliklerinin çoğuna ücretsiz olarak ilk kez erişebilirsiniz. Şirketin odak noktası, kullanıcıları tek seferlik lisans satmaya karşı insanları ürünü kullanmaya yönlendirmek gibi görünüyor.

MS PowerPoint PPT Şablonları Nedir?

PowerPoint Şablonları (genellikle “temalar” olarak da bilinir), Microsoft PowerPoint sunumunuza stil eklemenin en hızlı yoludur ve PowerPoint’in bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biridir.

 

Hepimiz grafik tasarımcı değiliz. Ve yetenekli bir sanatçı olsanız bile, sunmaya hazırlanırken her şeyi sıfırdan göstermek için zamanınız yok. Hedef kitlenizin duyacağı içeriğe ve mesaja odaklanmalısınız. Slayıdınıza tasarım eklemenin en kolay yolu, Tasarım sekmesinde ki PowerPoint’in şeridinde bulacağınız bir şablon kullanmaktır.

Ancak bunlar yalnızca Microsoft’un yerleşik seçenekleridir. Premium şablonların yardımıyla, şimdiye kadarki en iyi Microsoft PowerPoint sunumunuzu oluşturabilirsiniz. Envato Elements’ta binlerce MS PPT şablonunu kaynaklandıra bilirsiniz. Elements’ten Premium bir şablonla başladığınızda, sıkı çalışmanın çoğunu zaten tamamladınız. Yetenekli grafik tasarımcıları, ihtiyacınız olan tüm yer tutuculara zaten sahip olan MS PPT şablonlarına katkıda bulunur. Bunları içerik özelliklerinizle güncelleyin ve kısa sürede harika bir Microsoft Power point sununuz olacak! PowerPoint’i öğrenmenin en iyi yolu, şablonları kullanarak öğrenme eğrisini tamamen atlamaktır. Düzgün yapıldığında Microsoft PowerPoint’in ne olduğunu merak ediyorsanız, premium şablonlar size mükemmel bir örnek verir.

Profesyonel PowerPoint PPT Şablonlarını Kullanma

Microsoft’un yerleşik temaları yeterince iyi bir başlangıç, ancak kullanmak için çok daha iyi alternatifler var. Yerleşik temaları tamamlamak için Envato Elements ve GraphicRiver aracılığıyla sunulan premium sunum temalarını kullanabilirsiniz.

Elements, sınırsız PowerPoint şablonlarını ve reklam öğelerini indirmenize ve kullanmanıza olanak tanıyan bir abonelik hizmetidir – güçlü bir teklif. GraphicRiver, ödeme şablonu başına yapmanızı sağlayan başka bir seçenektir.

Bu en iyi seçilmiş küratörlükte bu sitelerden daha harika Microsoft PowerPoint şablonu tasarımlarını keşfedin:

Elements ve GraphicRiver’da bulacağınız temalar, Microsoft’un yerleşik seçeneklerinin üstünde baş ve omuzlardır. Bunlar her düzeyde profesyonel sunumlar için hazırdır. Her şeyden önce, bu sitelerdeki temalar slaytlarınız için fikirler içerir. Çoğu zaman, slaydın ne içermesi gerektiğini biliyoruz, ancak içeriğin nasıl gösterileceği konusunda fikirlere ihtiyacımız var.

Örneğin, Yooga PowerPoint temasını ele alalım. Yooga, 150’den fazla slayt tasarımı fikri ve çeşitli renk şemaları ile birlikte gelir. Bir kez satın alın ve tüm sunularınız için tekrar tekrar kullanın; birçok durumda kullanılabilmesi için yeterli çeşitlilik vardır.  Bu özel temalar hakkında bir not: her zaman PowerPoint’in şeridinde Microsoft’un şablonlarının yaptığı gibi görünmezler. Genellikle kendi sunumlarınız için açabileceğiniz ve yeniden çalışabileceğiniz bağımsız PPTX dosyaları olarak paketlenirler. Umarım bu yazı size faydalı olmuştur.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir