Corona Virüsü !

Ah ah nerden çıktı bu corona virüsü ülkemizi ve dünyayı alt üst eden piyasaları krize sürükleyen kiminin çin virüsü dediği ! Çinin wuhan kentinde bilmem ne pazarından ortaya çıkan çinlilerin değişik beslenme alışkanlıklarından dolayı bilimsel araştırmalara göre yarasa yemeden ortaya çıkan bu virüs ülkemizde de hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Bereket versin ki ülkemiz sıkı tedbirler almış ve virüsle sıkı bir mücadeleye girmiştir. Avrupa ülkerine kıyasla ciddi tedbirler hemen konulmuştur. Okulların egitime ara vermesi, Avm, toplu meydan alanlarının daraltılması yasaklanmasına giden tedbirler sayesinde ülkemizde virüs suanlık kontrol altındadır. Cennet vatan Türkiyemiz sağlık sisteminde avrupanın çoğu ülkesinden önde olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.

Dünyanın dört bir yanına tıbbı malzeme yardımı yardımı gönderen ülkemizi hükümetimizi can-ı gönülden tebrik etmemek elde değildir. İspanya İtalya gibi ülkelere yardım gönderilerimizdeki Hz.Mevlanının sözü çok hoşuma gitmiştir; Ümitsizliğin ardından nice ümitler var. Karanlığın ardından nice güneşler var sözüdür. Herkesi evde kalmaya davet ediyoruz. Zaruri olmadıkça lütfen dışarı çıkmayın.

CoronaVirüs

CoronaVirüs

 Corona Nedir

Corona virüsler, insan ve kuşlar gibi memelilerde hastalıklara sebep olan virüslerdir. İnsanlarda genellikle ciddi olmayan fakat ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. Coronaviridae ailesinden hayvan ailelerinde bulunan bir RNA virüsüdür. Solunum, sindirim ve boşaltım organlarını etkileyen virüs daha çok ilkbahar ve sonbaharda etkindir. Ölüm oranı ülkelerin sağlık sistemlerine göre değişkenlik gösteren virüs ‘ün ülkemizdeki ölüm oranı yaklaşık 100 % 1 ‘dir.

 Corona Belirtileri

İştahsızlık ve ateş yükselmesi kilo kaybı yorgunluk hissi Halsizlik ve durgunluk Karın bölgesinde oluşan şişmeler Görme sorunları, gözün sulanması gözde renk değişimlerinin olması Solunum sorunları Denge sorunları Genel psikolojik durumda değişme boşluk hissiyatıdır. Lütfen kendinizi ve sevdiklerinizi riske atmamak için Evde Kalın Sağlıklı kalın. Bu arada beslenmemize çok dikkat ediyoruz ve 20 saniye kuralını unutmuyoruz. Burdan Fatih terim ve Abdurrahim Albayrak beyfendiye geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum ve tabi ki pandeminin etkisini yavaşlatmak vatandaşların tedavisi hızlandırmak ve test sayısı vaka sayısı gibi hususlarda çok güzel çalışma sürdüren baştan beri gecesini gündüzüne katarak çalışan kıymetli Sağlık Bakanımız Dr Fahrettin Kocaya teşekkür ediyorum. Kendinize çok iyi bakın sağlıklı günlerde görüşmek ümidiyle.

Mustafa Burak Koç

Yeni içerik yazmaya başlayan hırslı editör.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir