Alt Tire(_) Ve Tire (-) Nedir Klavyede Kullanımı Nasıldır ?

ALT TİRE (_)VE ORTA ÇİZGİ(-)KLAVYEDE NASIL YAPILIR

Bugün sizlere bunlar hakkında bilgi aktaracağım.
Öncelikle alt tire ve orta çizginin bulunduğu yerden yani klavyeden girelim konuya.
KLAVYE NEDİR?
Klavye üzerinde harflerin sayıların yanı sıra sembollerin ve işaretlerin bulunduğu ve ayrıca bilgisayara komut vermemizi sağlayan bir donanımdır bilgisayarı komuta eden klavyedir. Yapısına göre üç çeşit klavye vardır bunlar:
-normal klavyeler
-multimedya klavyeler
-optimum klavyeler
Ayrıca tuşların dizilişine göre de iki çeşit klavye vardır bunlar da:
-Q klavye
-F klavye
KLAVYE NE ZAMAN NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?
Klavye ilk daktilo olarak ortaya çıkmıştır.Daktilo da ilk 19.yüzyılda Amerika’da ortaya çıkmıştır. Klavyenin tuş dizilimleri daktilonun icadından beri hiç değişmemiştir.Klavye daktilonun hızlı yazmaktan bozulması ile ortaya çıkmıştır.

alt tire _ tire -

Alt Tire _ Tire –

Günümüzde kullanılan iki çeşit klavye türü vardır. Bunlar Q ve F’dur. Günümüzde dünyada en çok kullanılan klavye Q klavyedir. Ve ayrıca ülkemizde de en çok Q klavye kullanılmaktadır.F klavye ise Türk harflerinin dizilimine göre yapılmıştır.ülkemizde genellikle resmi dairelerde kullanılır. Q klavye kadar çok kullanılmaz.Ayrıca görme engelliler için de kabartma yazılı klavyeler vardır,bu klavyelerde her dil vardır.Bu klavyeler görme engellilerinde teknolojiyi kullanmasına yardımcı olmaktadır.Günümüzde ülkemizin üniversitelerinden biri olan Boğaziçi Üniversitesi tarafından yapılan e-klavyesi de bulunmaktadır.F klavyeden daha konforlu ve rahattır.

KLAVYEDE ALT TİRE VE ORTA ÇİZGİ NEREDE YER ALIR ve NASIL YAPILIR?

Klavyelerde kullanabileceğimiz yüzlerce sembol ve işaretler bulunmaktadır.Ama ne yazık ki bu sembollerin ve işaretlerin çoğu klavye üzerinde yer almamaktadır. Klavye tuşlarının üzerinde yazsalar da o tuşa basarak o sembolleri ve ya işaretleri yazamayız illa ki o tuşla birlikte başka tuşlara da basmalıyız. Alt tire de öyledir ama bu orta çizgi için geçerli değildir.klavyede orta çizgiyi yazmak için klavyede sembolü olan orta çizgi tuşuna basmak yeterlidir. Orta çizgi klavyede silme tuşunun hemen solundaki tuşta yer alır. Aynı zamanda alt tire de orada yer alır ama ne yazık ki alt tireyi hem orta çizgi tuşuna hem de shift tuşuna basarak yaparız.

Mustafa Burak Koç

Yeni içerik yazmaya başlayan hırslı editör.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir