IP adresi nedir

IP adresi nedir

IP adresinin ne olduğunu ve ne için kullanıldığını  milyarlarca bilgisayar kullanıcısının çoğu da bilmiyor, bu tamamen iyi.  Çünkü İnternete pasaportunuz olmasına rağmen, asla bunu düşünmek zorunda değilsiniz.  Aslında, bilgisayarlardaki insanların % 98’i  bir IP adresinin nasıl göründüğünü bile bilmiyor.  Ağdaki her makinenin benzersiz bir tanımlayıcısı vardır. Tıpkı postayla göndermek için bir harfi ele alacağınız gibi, bilgisayarlar ağdaki belirli bilgisayarlara veri göndermek için benzersiz tanımlayıcıyı kullanır. Günümüzde İnternet’teki tüm bilgisayarlar dahil olmak üzere çoğu ağ, ağda nasıl iletişim kuracağına ilişkin standart olarak TCP / IP protokolünü kullanır. TCP / IP protokolünde, bir bilgisayarın benzersiz tanımlayıcısına IP adresi denir.

IP adresi, bağlı bir bilgisayarın (veya “akıllı” cihazın) İnternet üzerinden başka bir cihazla iletişim kurmasını sağlamak için tasarlanmış modern bilgisayar teknolojisinin büyüleyici bir ürünüdür.

IP adresleri için iki standart vardır:   IP Sürüm 4 (IPv4) ve IP Sürüm 6 (IPv6). IP adresli tüm bilgisayarların bir IPv4 adresi vardır ve birçoğu da yeni IPv6 adres sistemini kullanmaya başlamaktadır.

Bilgisayarınız IP adresini nasıl alıyor?

Bir IP adresi dinamik veya statik olabilir. Statik adres, bilgisayarınızın ağ ayarlarını düzenleyerek kendinizi yapılandırdığınız adrestir. Bu tür bir adres nadirdir ve TCP / IP’yi iyi anlamadan kullanırsanız ağ sorunları oluşturabilir. Dinamik adresler en yaygın olanlarıdır. Ağ üzerinde çalışan bir hizmet olan Dinamik Ana Bilgisayar Yapılandırma Protokolü (DHCP) tarafından atanırlar. DHCP genellikle yönlendiriciler veya özel DHCP sunucuları gibi ağ donanımında çalışır. IP adresleri, İnternet’e bağlı milyarlarca dijital cihazın konumunun tam olarak tespit edilmesini ve diğer cihazlardan ayrılmasını sağlar. Aynı şekilde, bir arkadaşınızdan postadaki bir mektubu almak için bir posta adresine ihtiyacınız olduğu için, uzak bir bilgisayarın bilgisayarınızla iletişim kurmak için IP adresinize ihtiyacı vardır.

Dinamik IP adresleri bir kiralama sistemi kullanılarak verilir, yani IP adresi yalnızca sınırlı bir süre için aktiftir. Kira süresinin dolması durumunda, bilgisayar otomatik olarak yeni bir kira talep eder. Bazen bu, özellikle bilgisayar kiralamalar arasında ağdan çıkarılmışsa, bilgisayarın yeni bir IP adresi alacağı anlamına gelir. Bu işlem, bilgisayar ağdaki bir IP adresi çakışması hakkında uyarmazsa (aynı IP adresine sahip iki bilgisayar) genellikle kullanıcı için saydamdır. Bir adres çakışması nadirdir ve günümüz teknolojisi genellikle sorunu otomatik olarak çözer.

IP adresinizi değiştirme

İnterneti kullanıyorsanız, aslında bir IP adresiniz vardır. Biri yönlendiriciniz için, diğeri internete erişmek için kullandığınız her cihaz için. Çoğumuzun asla düşünmediği her gün interneti kullanmanın bir parçası. Ancak arada bir, IP adreslerini değiştirmek istedikleri bir nedenden ötürü birisini bulur. IP adresinizi değiştirmeyi ve nasıl yapılacağını merak ediyorsanız, ihtiyacınız olan belirli talimatları ele alacağız.

Ev bilgisayarınızdaki IP adresinizi değiştirmek istiyorsanız, sizin için işe yarayabilecek birkaç yol vardır – bazıları basit, bazıları değil. Aşağıda açıklanan daha karmaşık / teknik yöntemleri denemeden önce, çok kolay bir şey deneyebilirsiniz. IP adresinizi değiştirmek için birçok yöntem vardır. Bazı yöntemler sizin için işe yarar, ancak başkası için işe yaramayabilir veya bunun tersi de geçerli olmayabilir. Windows 2000, XP, 2003 ve Vista’da IP adresinizi komut istemini kullanarak nasıl değiştireceğinizi ele alacağız.  Modeminizi yaklaşık beş dakika için kapatın veya fişini çekin. (Bilgisayarınızı kapatmanız gerekmez.) Çoğu durumda bu, tekrar çevrim içi olduğunuzda IP adresinizi değiştirir. Bu işe yaramazsa, ertesi sabah modeminizin fişini çekmeyi ve IP adresinizi kontrol etmeyi deneyin.

Şu anda kullandığınız IP adresini kontrol etmek için ip bul’u tıklamanız yeterlidir. Umarım bu daha basit adımlardan biri size istediğiniz sonucu verecektir.

IP adresinizi geçerli ISS’niz den yenilediyseniz, ISS’niz size yeni bir IP adresi atayabilir veya atamayabilir. İnternete nasıl bağlandığınıza bağlı olarak, bir cihazı sıfırlamanız gerekebilir. Bir yönlendirici üzerinden bağlıysanız, yönlendiricinizin IP adresini değiştirmeniz gerekir. Katman-2 ağ geçidi aracılığıyla doğrudan İnternet’e bağlıysanız, bilgisayarınızın IP adresini değiştirmeniz gerekir. Çoğu ev ağı bir yönlendirici aracılığıyla bağlanır, bu nedenle yönlendiricinizin IP adresini değiştirmeniz gerekebilir. Bu makalede, yönlendiricinizin IP adresini nasıl değiştireceğinizi ve bilgisayarınızın IP adresini nasıl değiştireceğinizi göstereceğim. IP adresini değiştirmenin birkaç yolu vardır, bu yüzden önce en kolay yöntemi ve sonra biraz daha karmaşık yöntemleri  bir daha net açıklayacağım.

Bir yönlendiricinin IP adresi nasıl değiştirilir?

Yönlendirici, birden çok bilgisayarı Internet’e bağlayan 3. katman bir ağ cihazıdır. Dinamik olarak atanmış IP adresine sahip ev ağında, bir yönlendiriciye genel bir IP adresi atanır ve yönlendiriciye bağlı olan tüm bilgisayarlara özel IP adresleri atanır. Yönlendiriciye bağlı bilgisayarlar İnternet’i ziyaret ettiğinde, dünya bilgisayarınızı yönlendiricinizin genel IP adresiyle görüntüler. Bu nedenle, dünyanın sizi farklı bir IP adresiyle görmesini istiyorsanız, yönlendiricinin IP adresini değiştirmeniz gerekir. Yönlendiricinizin IP adresini değiştirmenin birkaç yolu.

Yönelticinizi bir dakika için kapatın ve tekrar açın. DHCP’nin ortak özelliği, cihazı “hatırlamak” ve size daha önce sahip olduğunuz IP adresini atamaktır, bu nedenle yönlendiricinizi kapatıp tekrar açmanız muhtemelen IP adresini değiştirmez. Ancak, birden çok kez denerseniz şansınız olabilir ve İSS’nizden yeni bir IP adresi alacaksınız. Birden fazla deneme size yeni bir IP adresi almazsa, yönlendiriciyi bir gece kapalı bırakmayı deneyin ve sabahları yeniden başlatın.

Yönlendiricinizi yönetimsel Ara yüz yoluyla ISS’nize yeniden bağlayın. Yönlendiricilerin çoğu, yukarı akış ISS’sinin bağlantısını kesmenize ve Yönetim Konsolu’ndan bir nokta ve tıklatmayla yeniden bağlanmanıza olanak tanır. Her yönlendirici satıcısı bunu başarmak için farklı bir kullanıcı ara yüzü sağlar, ancak yönlendiricinin Yönetim Konsolu’na giriş yaptıktan sonra yeniden bağlanma düğmesini bulabilmeniz gerekir. Aşağıdaki ekran görüntüsü Asus RT-N66W modeli tarafından sağlanan yöntemdir.

Akıllı telefonunuzun IP adresi nasıl değiştirilir?

Akıllı telefonunuz bir WiFi ağındaysa, IP adresinizi değiştirmek yalnızca akıllı telefonun özel IP adresini değiştirir ve genel IP adresi aynı kalır. Dünya yalnızca genel IP adresinizi görür, bu nedenle ziyaret ettiğiniz web sitesi, özel adresinizi değiştirmiş olsanız bile akıllı telefonunuzu aynı IP adresine sahip olarak görüntüler. Akıllı telefonunuzun genel IP adresini değiştirmek için aşağıdakileri denemek isteyebilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu yeniden başlatın – WiFi’nizi kapatın ve akıllı telefonunuzu yeniden başlatın. Akıllı telefonunuz DHCP aracılığıyla telefon servis sağlayıcınızdan genel bir IP adresi alacak, cihazınızı yeniden başlatmanız size yeni bir IP adresi alacaktır. Yeni bir IP adresi almazsanız, yeni bir numara alana kadar bunu birkaç kez denemek isteyebilirsiniz.

Komşunuzun WiFi IP adresini ödünç alın – Komşunuza ağını kullanıp kullanamayacağınızı ve izin verilirse WiFi ağlarına bağlanıp bağlanamayacağını sorun.

Başka birinin ağını kullan

IP Adresini Gizle’de olduğu gibi, her zaman başka birinin ağını kullanabilir ve o ağdan bir IP adresi alabilirsiniz. Yerel bir kahve dükkanından, otelden, kütüphaneden veya diğer halka açık yerlerden ücretsiz Wi-Fi hizmetlerini kullanmayı deneyin. Bir IP adresi bilgisayarınızla birlikte gelmez, bu nedenle başka birinin ağını kullanmak uygun bir çözüm olabilir. IP adresini değiştirme hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen sorunuzu IP Adresi Forumunu Gizle ve Değiştire  gönderin.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir